sierpnia 28, 2019

"The world of lore: niegodziwi śmiertelnicy" Aaron Mahnke


Tytuł: The world of lore. Niegodziwi śmiertelnicy
Cykl: The world of lore, tom 2
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Data premiery: 09.07.2019
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 400

Książka „The world of lore: Niegodziwi śmiertelnicy” to drugi tom cyklu, który powstał na podstawie bardzo popularnego, nagradzanego podcastu „Lore” autorstwa Aarona Mahnke. Na rynku amerykańskim ukazały się już trzy książki ze świata Lore, więc ja w oczekiwaniu na polskie wydanie tomu trzeciego szybko muszę nadrobić tom pierwszy! Autor książek i podcastu od dzieciństwa miał smykałkę do opowieści oraz przejawiał głęboką fascynację prawdziwymi dawnymi mrocznymi i dziwnymi historiami. W życiu dorosłym udało mi się wybić na wspomnianym podcaście, który okazał się wielkim sukcesem. Prócz książek, Amazon nakręcił także na podstawie podcast serial. Autor Lore prowadzi aktualnie jeszcze dwa inne podcasty: „Cabinet of Curiosities” oraz „Unobscured” . Prywatnie, mąż, ojciec, wieczory lubi spędzać w fotelu przy kominku ze szklaneczką szkockiej w ręku.

„Niegodziwi śmiertelnicy” to zbiór opowiadań o ludziach, którzy popełnili mrożące krew w żyłach zbrodnie. Historie te dotyczą bardzo różnych czasów, począwszy od XV wieku, skończywszy na XXw. Również terytorialne są bardzo rozległe, można powiedzieć, że obejmują cały świat, choć miałam wrażenie, że najwięcej opowiadań jest z okolicy USA oraz Anglii w okolicy XVII-XVIII wieku.
Książka podzielona jest na 5 części – historie w nich zawarte skupiają się tematycznie np. na czarach, zbrodniach popełnionych przez kobiety, ludziach prowadzących podwójne życie czy historie z elementem magii, nie do końca wyjaśnione. Narrator przedstawia te historie zgodnie ze źródłem, niczego nie zmienia, chociaż nie szczędzi swoich własnym komentarzy. Narrator to bajarz, gawędziarz, który z największym, makabrycznych zbrodni potrafi skleić interesującą opowieść. Nieraz zwraca się bezpośrednio do czytelnika i nieraz nawiązuje to naszych aktualnych czasów, technologii i sposobu życia. Te historie, mimo iż przerażające w swoim okrucieństwie, można by opowiadać długimi wieczorami, przy ogniu wesoło trzaskającym w kominku, z kubkiem ciepłej herbaty w dłoni.

Przy tej pozycji koniecznie trzeba też omówić wydanie książki. Okładka jest genialna, zielono-czarna ze świetną grafiką. Za wszelkie ilustracje zawarte w książce odpowiedzialny jest utalentowany ilustrator M.S.Corley. Każdą z części otwiera grafika na całą stronę, a każde opowiadanie opatrzone jest małą ilustracją pod tytułem. Szczerze spodziewałam się, że większych ilustracji będzie więcej, jednak czytając doszłam do wniosku, że jednak książce niczego nie brakuje, jest bardzo rzetelnie i ładnie przygotowana.

Co do samej treści to opowiadań jest naprawdę sporo. Jedne są straszniejsze, drugie mniej, niektóre takie, że raczej odradzam spożywanie przy nich posiłków. Niektóre dosyć dziwne, szczególnie te, które nawiązują do magicznych mocy, które nie zostały ostatecznie wyjaśnione.
Większa część opowiadań dotyczy osób, o których nigdy nie słyszałam, jednak znajdziemy tutaj też dosyć znane osobowości jak np., hrabinę Elżbietę Batory czy prababkę samej Margaret Atwood! Poznamy też historię, która była źródłem książki doktora Jekylla i pana Hyde’a, a także dowiemy się co tak naprawdę kryje się za legendą o szczurołapie z Hameln. Poznamy też dawne przesądy, legendy i mity jak np. o odmieńcach – dawne wytłumaczenie dla chorób psychicznych. Poznamy też historię pewnych miejsc, miast, jak np, Edynburga w początkach XIX wieku. Historie te naszpikowane są wiedzą o dawnym życiu, co tym mocniej podkreśla ich atrakcyjność.
„...niektórzy zbrodniarze są po prostu zbyt niegodziwi, by umrzeć.”
Podsumowując, lektura też książki jak najbardziej mnie zadowoliła. Nie spodziewałam się, że aż tak będzie mi się podobać, ale każda z tych historii jest naprawdę ciekawie i mądrze opowiedziana. Idealna lektura na nachodzące długie jesienne wieczory!

Moja ocena: 7/10

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz