czerwca 03, 2019

"Idealne małżeństwo" Kimberly Belle


Autor: Kimberly Belle
Tytuł: Idealne małżeństwo
Tłumaczenie: Emilia Skowrońska
Data premiery: 13.03.2019
Wydawnictwo: Filia
Liczba stron: 362
Audiobook wydany przez Wydawnictwo Filia i Storyside, 11h 59min, czyta Małgorzata Lewińska

„Idealne małżeństwo” jest trzecią w dorobku autorki Kimberly Belle powieści wydaną na rynku amerykańskim. W szybkim tempie osiągnęła status bestsellera, dodatkowo uzyskała status półfinalistki do nagrody Goodreads Choice Awards w kategorii Mistery & Thriller. Została przetłumaczona na dwanaście języków, w tym na polskim rynku jest pierwszą opublikowaną książką autorki.

„Idealne małżeństwo” opowiada historię Willa i Iris. Ich związek jest idealny, są małżeństwem od 7 lat, a ich miłość jest ciągle żywa i niezaspokojona. Właśnie decydują się na powiększenie swojej rodziny. Dzień po rocznicy Will wylatuje do innego miasta na konferencję dla informatyków. Inny samolot tego dnia ma awarię, ginie ponad sto osób. Nagle Iris dowiaduje się, że nazwisko Willa było na liście pasażerów - jej mąż zostaje uznany za zmarłego. Jak to możliwe? Przecież leciał w przeciwnym kierunku! Dlaczego więc miał wsiąść do samolotu do Seattle? Iris mimo szoku i przeżywanej żałoby musi znaleźć odpowiedź na te i inne pytania dotyczące jej męża. Szybko okazuje się, że to nie była jedyna tajemnica Willa... Kobieta podąża za przeszłością męża, odkrywając coraz więcej niepokojących faktów.

Od strony kompozycji książka składa się z 32 rozdziałów. Narracja prowadzone jest w 1 osobie czasu teraźniejszego, narratorem jest Iris. Taki sposób narracji powoduje, że powieść głównie skupia się na odczuciach i emocjach głównej bohaterki, mniej na wydarzeniach. Śledzimy jej myśli, wspomnienia i aktualne wydarzenia, od razu zabarwione przez jej odczucia.

Główną bohaterką jest wspomniana Iris. Kobieta w okolicach trzydziestki, psycholog w liceum dla bogatych uczniów. Przedstawia się jako osoba otwarta i pomocna. Iris jest szczęśliwa, uwielbia swojego męża, razem tworzą zgrany zespół. Ma kilka bliższych przyjaciółek, rodziców i brata bliźniaka. Przez sposób prowadzenia narracji niestety nie sposób oddzielić bohaterki od uczuć jakie wzbudza w czytelniku. Ja jej kompletnie nie umiałam zrozumieć. Wiem, że bohaterka przechodziła ciężkie chwile, żałobę i szok po niespodziewanej stracie, ale mimo to, wydała mi się nad wyraz irytująca. Obwinia wszystkich dookoła, widzi tylko to co chce, jest niegrzeczna i opryskliwa. W dodatku bardzo często się powtarza. Nie mogę powiedzieć, żebym zapałała do niej sympatią.

Drugim istotnym bohaterem jest Will – mąż idealny. Informatyk, programista. Świetny w swoim fachu. Człowiek uporządkowany i dobry, z planem na przyszłość. Przynajmniej tak o nim myśli Iris. Bo nagle okazuje się, że Will był kompletnie innym człowiekiem, całkowitym przeciwieństwem tego, co widziała jego żona.

W powieści pojawia się jeszcze kilka postaci. Jest brat Iris, bliźniak, który towarzyszy jej w podróży w przeszłość Willa, pomocny i wyrozumiały. Są jej rodzice, którzy rzucają wszystko, by zaopiekować się córką w potrzebie. Jest szef Iris, również pomocny i wyrozumiały, przyjaciel Willa, który niespodziewanie pojawia się w jej życiu, mimo, że wcześniej nic o nim nie wiedziała... Jest uczennica ze szkoły, która okazuje dziwnie mocne zainteresowanie główną bohaterką... mogłabym wymieniać dalej, ale szczerze wszystkie te postacie były dla mnie dosyć papierowe, lekko zarysowane i przedstawione jednoznacznie jako złe lub dobre.

Według mnie powieść jest w dużej części historią o żałobie, o tym jak bohaterka nie może siebie poradzić ze stratą.
„Oto co potrafi zrobić śmierć. Wymusza intymność, a jednocześnie ją zabiera”.
Na szczęście bohaterka ma wsparcie wśród najbliższych, nie jest sama, każdy chce ją wesprzeć i pomóc. Mimo żałoby i rozpaczy w niektórych momentach jakby całkiem o tym zapomina i zachowuje się jak gdyby nigdy nic...

W powieści można się też dopatrywać głębszej refleksji odnośnie tego jak dobrze znamy drugiego człowieka. Czy po 7 latach faktycznie wiem kim jest ta druga osoba? A co jeśli cały czas umiejętnie kłamie? Czy tak naprawdę można komuś ostatecznie zaufać?

Podsumowując, książka niestety nie zrobiła na mnie wrażenia. Nie polubiłam się z główną bohaterką, a że książka opiera się właśnie głównie na jej postaci, to nie miałam szansy polubić i książki. Początek historii jest ciekawy, jednak kontynuacja tematu wydaje mi się wtórna i raczej dosyć nudna. Narratorka często się powtarza i wydaje się nie do końca racjonalna. Wysłuchałam książki do końca, bo chciałam poznać zakończenie historii, ale nawet nie chciało mi się zgadywać jak faktycznie może się ona skończyć. Raczej nie sięgnę po inne książki (o ile ukażą się w Polsce) autorki.

Moja ocena: 4/10Brak komentarzy:

Prześlij komentarz