października 30, 2019

"Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie" Kelsey Miller


Tytuł: Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie
Tłumaczenie: Magda Witkowska
Data premiery: 18.09.2019
Wydawnictwo: SQN
Liczba stron: 368

Czy znajdzie się na świecie ktoś, kto nie słyszał o serialu „Przyjaciele”? Szczerze w to wątpię! Ja co prawda nie oglądałam go co tydzień w tv, ale od dobrych kilkunastu lat jestem jego wielką fanką. Nigdy jednak nie zastanawiałam się, jaki wpływ serial miał na czasy, w których powstawał, patrzyłam na niego po prostu jako na dobrą rozrywkę, a dzięki Kelsey Miller spojrzałam o dużo szerzej!
Autorka skończyła studia z kierunku film i telewizja, później przez krótko pracowała przy produkcjach filmowych, po czym zajęła się na stałe pisaniem. Jej artykuły ukazują się w znanych amerykańskich magazynach, przed „Przyjaciółmi” autorka wydała też już jedną książkę.

„Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie” to lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów serialu. W książce znajdziemy wiele informacji o tym, jak serial wpłynął na popkulturę, na samych aktorów,  jak wyglądał od środka i co zmienił w realnym świecie oraz w tv.

Książka od strony kompozycji podzielona jest na trzy części i posłowie. Każda z części składa się z kilku rozdziałów (razem 11), które są zatytułowane na wzór odcinków serialu (ten o....). Styl autorki jest przyjemny, mimo ilości wiedzy i wielu nawiązań do telewizji i aktorów oraz innych znanych osób, książkę czyta się bezproblemowo. Każda informacja ma swój odnośnik w przypisach, których bogata bibliografia zawarta jest na końcu książki.

Kilka słów o wydaniu – książka w wersji polskiej ma dużo ładniejszą okładkę niż oryginalna! Każda część wpisana jest w ramkę jak ta na drzwiach Monici, na kolejnej stronie znajdziemy też grafikę z cytatami z serialu. Każdy rozdział ma kilka zdań wyróżnionych w szarej ramce, które przy przeglądaniu najmocniej przyciągają uwagę. W samym środku mamy też wpinkę z fotografiami z planu i serialu, z aktorami i twórcami.
Poza samą książką wydawnictwo w ofercie miało (ma nadal!) tak zwany ‘bookbox’ czyli zestaw z gadżetami, który poza książką zawiera kubek, torbę płócienną, masą naklejek, kilka grafik (tych, które znajdziemy w książce, tyle że w kolorze) i zawieszkę na klucze w kształcie ramki z drzwi Monici. To gratka dla każdego fana serialu!

Ale wracając do książki, to wiele wiedzy można z niej wynieść. Dowiadujemy się o wcześniejszym życiu aktorów i twórców serialu i jak serial wpłynął na ich życie (szczególnie aktorów). Ile zarabiali, jakie mieli kontrakty, ile pierwotnie miało być sezonów. Główną bazą książki jest wspominany już wpływ serialu na życie nie tylko Amerykanów, ale i całego świata. Autorka ma bogatą wiedzę na temat telewizji lat 90tych XX wieku i często z niej korzysta. Porównuje „Przyjaciół” do innych serialów komediowych i wskazuje na jakim polu byli innowacyjni i w jaki sposób udało im się tak długo pozostać serialem numer jeden.

Oglądając ten serial w aktualnych czasach nie myśli się jak był dobierany 25 lat temu. Książka zwraca na to uwagę. Przecież porusza się tam wiele kontrowersyjnych kwestii jak homoseksualizm i transpłciowość. Mówi się dużo o stylu życia generacji X, który jeszcze w latach 80tych było nie do pomyślenia. Serial pokazuje jak otwarcie patrzeć na świat, dodaje odwagi do życia w zgodzie z sobą i realizowaniu się w swoich planów i marzeń. Podkreśla też, że każdy, nawet te piękne postacie z telewizji, spotykają na swoje drodze problemy, cofają się nieraz w tył, ale dzięki temu ludziom łatwiej zaakceptować swoją rzeczywistość. A jednocześnie serial daje od tej rzeczywistości trochę wytchnienia, widzowie mogą zatracić się w życiu szóstki przyjaciół i na chwilę zapomnieć o swoim własnym. Autorka dużo miejsca poświęca właśnie na wyjaśnienie, (przynajmniej jej zdaniem) dlaczego serial zyskał tak szybko tak dużą popularność i dlaczego 25 lat później dalej jest przez wszystkich znany i lubiany.
Na końcu dowiadujemy się też jak potoczyły się dalsze losy aktorów i twórców oraz jak serial radzi sobie aktualnie, co jest bardzo spójnym zamknięciem całości.

W książce zawartych też jest dużo ciekawostek, które dla fanów są naprawdę bardzo cenne. Ja na przykład dowiedziałam się dlaczego Pheobe ma siostrę bliźniaczkę i dlaczego powstał odcinek o zaćmieniu. Dobrze też było dowiedzieć się jakie relacje panowały pomiędzy aktorami, jak się zachowywali w stosunku do wytwórni i jaki mieli wpływ na dalsze losy wszystkich aktorów serialowych.

Wiele też miejsca poświęca się na to, jaki serial miał wpływ na kulturę. To przez „Przyjaciół” kawiarnie stały się popularne nawet w Anglii (gdzie przecież pije się głównie herbatę), jak wpływał na modę i trendy.

Podsumowując, książka „Przyjaciele” to bardzo bogata studium o wpływie serialu na środowisko. Dzięki tej książce zyskałam nie tylko dużą wiedzę na temat samego serialu i wszystkiego co działo się wokoło, ale też teraz inaczej mogę na sam serial spojrzeć. Pełniej, więcej rozumiem i więcej zauważam. „Przyjaciele” to fenomen, serial jedyny w swoim rodzaju, a książka jest tego kolejnym dowodem!
Wyczytałam w książce, że nie jest to jedyne opracowanie o „Przyjaciołach”, więc zdecydowanie mam ochotę na więcej. Jeśli tylko któraś z tych książek zostanie przetłumaczona na polski, to ja na pewno dołączę ją do swojej biblioteczki! Chcę więcej!

Moja ocena: 8/10

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu SQN!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz