listopada 20, 2023

"Normalni psychopaci" Sylwester Kowalski

Autor: Sylwester Kowalski
Tytuł: Normalni psychopaci
Data premiery: 25.10.2023
Wydawnictwo: Zwierciadło
Liczba stron: 320
Gatunek: non-fiction / poradnik psychologiczny
 
Sylwester Kowalski jest psychoterapeutą, doktorem nauk humanistycznych i wykładowcą akademickim. Specjalizuje się w komunikacji, psychologii społecznej, budowaniu relacji interpersonalnych, mechanizmach sterujących mózgiem i technikach relaksacyjnych. Na rynku książki istnieje od ponad dekady, przede wszystkim z poradnikami dotyczącymi treningu autogennego (samodzielne wprowadzanie się w stan podobny do hipnozy), napisał również dwie książki non-fiction o funkcjonowaniu mózgu, a także beletrystykę skierowaną do młodzieży i jeden kryminał dla dorosłego czytelnika! “Normalni psychopaci” to jego najnowsza publikacja non-fiction.
 
“Normalni psychopaci” to poradnik psychologiczny, przydatny dla tych, którzy chcą żyć świadomie, czuć się bezpiecznie i potrafić rozpoznać jak najszybciej jest to możliwe, gdy w pobliżu pojawi się osoba niebezpieczna - przede wszystkich psychopata, choć książka pomaga mieć się na baczności również przy innych zaburzeniach osobowości, jak choćby przy narcyzmie. Dzięki niemu możemy też zlokalizować osoby psychologicznie niebezpieczne, które już są w naszym otoczeniu, a także uzyskać informacje, co w takim wypadku zrobić.
 
Publikacja ta podzielona jest na wprowadzenie, 25 tytułowanych rozdziałów i krótkie podsumowanie. Rozdziały można tematycznie podzielić na dwie części - pierwsza opisuje cechy, jakie przejawia w swoim zachowaniu psychopata, druga to już typowy poradnik - według miejsca zetknięcia (dom, praca, szkoła itp.) krótko opisuje charakterystyczne działania psychopatów i daje porady jak sobie w takiej sytuacji radzić. Każdy rozdział książki zbudowany jest na podobnej zasadzie: fragmenty teoretyczne przeplatane są historiami obrazującymi je z życia wziętymi, ewentualnie przypowieściami, pod koniec mamy czasami jakieś zadania, a zawsze pojawiają się pytania z miejscem do odpowiedzi - coś jak quiz, w którym według określonej punktacji możemy spróbować skategoryzować, czy osoba którą mamy na myśli ma cechy psychopatyczne. Rozdziały kończą się fragmentem z perspektywy Alex, która opisuje swoje życie z mężem-psychopatą: każdy fragment jest odpowiednio przypisany do danego rozdziału. Książka pisana jest językiem prostym, autor nie posługuje się naukowym słownictwem, zatem zwyczajny czytelnik, który do teraz nie miał do czynienia za wiele z psychologią, na pewno nie będzie miał problemów z przyswojeniem tekstu.
 
Omówmy książkę w kolejności takiej w jakiej została napisana, czyli skupmy się teraz na zagadnieniach, jakie określiłam roboczo częścią pierwszą - czyli rozdziałach skupionych na opisaniu, przedstawieniu cech, jakie przejawiają psychopaci. Psychopata to człowiek, który nie odczuwa emocji, nie jest empatyczny. Jest egocentryczny, narcystyczny, tych, co są wokół niego traktuje mocno przedmiotowo. Psychopata to człowiek impulsywny, nigdy nie biorący odpowiedzialności za swoje czyny, skory do wybuchów agresji, przemocy. Oczywiście cechy, które autor w tej publikacji opisuje nie zawsze oznaczają psychopatę, ale ich większe nagromadzenie może na to wskazywać - zwyczajny człowiek na ich podstawie może stawiać pewne przypuszczenia, ale oczywiście by diagnoza była prawdziwa człowiek podejrzany o psychopatię musi udać się do specjalisty, psychologa, psychiatry, który wystawi właściwą diagnozę. Nam jednak, zwyczajnym ludziom, wystarczy wiedza, dzięki której zwrócimy uwagę na niepokojące oznaki - w tym ta analiza i pytania pomocnicze autora są bardzo przydatne.
Przy opisywaniu poszczególnej cechy autor niekoniecznie skupia się na samych psychopatach, a po prostu na pokrótkim przedstawieniu opisywanych cech czyli np. przy kłamstwie przytacza badania dotyczące ogólnie kłamstwa, tego, że na co dzień kłamiemy wszyscy w rzeczach małej wagi. Przy manipulacji opowiada o sposobach sprzedawców na przekonanie klienta do zakupu czy o sztuce retoryki. Z jednej strony trochę szkoda, że przykłady nie skupiają się tylko na opisaniu psychopaty, tego jak ta cecha przejawia się u tego rodzaju ludzi, z drugiej to może jednak warto zaliczyć na plus? To ciągle są cechy negatywne, które źle wpływają na otoczenie osób je posiadających, a finalne fragmenty każdego rozdziału dotyczące Alex faktycznie i tak przedstawiają na przykładzie psychopaty jak ta cecha może się objawiać. W przykładach w trakcie rozdziału jednak czasami miałam wrażenie, że autor sięga po stare dane, były też dziwne zabiegi - jak na przykład przypowieść skopiowana z Biblii tylko z innymi obiektami… Za to fani historii kryminalnych będą z przykładów zadowoleni - autor bardzo często odnosi się do zbrodni, seryjnych morderców czy patologicznych oszustów. Historie ciekawe, nie da się ukryć, ale jednak ciągle opisujące tych nie całkiem 'normalnych' psychopatów.
 
W drugiej części za to faktycznie skupiamy się na charakterystyce psychopatów, których możemy spotkać w życiu codziennym: jako potencjalnego partnera, szefa, współpracownika czy w kolegę szkolnego naszego dziecka. Charakterystyki są oczywiście skrótowe, ale wystarczające, by wzbudzić w człowieku czujność, dla mnie jednak istotniejszym aspektem są rady, które zamykają każdy taki rozdział - jak się zachować, gdzie szukać pomocy. Rady się powielają, powtarzają, ale tym razem jest to plus - uświadamiają potencjalnym ofiarom, że najważniejsze jest ich samopoczucie, zadbanie o poczucie własnej wartości, zapewnienie sobie ludzi wokół, którzy będą mogli spojrzeć na sytuację obiektywnie, a i dać chwile oderwania, tak potrzebne chwile dla siebie. Autor podkreśla, że ważne jest, by nie dać się zdominować finansowo, uniezależnić w jakikolwiek sposób, wyznaczać jasne granice i konsekwentnie się ich trzymać. To bardzo ważne rady, szczególnie dla tych, którzy mają tendencję, by zawsze ratować wszystkich wokoło, siebie stawiając na miejscu ostatnim. Rady pomocne w towarzystwie psychopaty, ale nie tylko - każdego toksycznego człowieka.
 
Myślę, że książka “Normalni psychopaci” będzie lekturą najbardziej przydatną dla czytelników dopiero zaznajamiających się z tematem zaburzeń osobowości - zawiera wiele przydatnych wskazówek, dzięki którym czytelnik będzie mógł wzmóc czujność, wiedzieć na jakie cechy ma zwracać uwagę. Na pewno jest to też dobra publikacja dla osób, które z psychopatą mają do czynienia - może i porady jak postępować są proste, ale to najlepsze polecenie w momencie, gdy człowiek jest manipulowany przez osobę zaburzoną. Dla tych, którzy już w temacie trochę siedzą, będzie to dobre przypomnienie, a przykłady z życia wzięte dostarczą kilku ciekawych tematów wartych zgłębienia. Na koniec wspomnę też, że książka wydana jest starannie, przejrzyście, więc zapoznanie z nią, a później odnalezienie danych fragmentów nie nastręcza żadnych trudności. To dobra, podstawowa publikacja na temat tego, jak rozpoznać w swoim otoczeniu osobę potencjalnie niebezpieczną.
 
Moja ocena: 7,5/10
 
Recenzja powstała w ramach współpracy z Wydawnictwem Zwierciadło.

Dostępna jest też w abonamencie 


Podoba Ci się to, co robię?
Wesprzyj mnie na patronite.pl/kryminalnatalerzu i dołącz do grona moich Patronów!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz