lipca 23, 2020

"Jak czytać ludzi. Radzi Agent FBI" Robin Dreeke, Cameron Stauth


Autor: Robin Dreeke, Cameron Stauth
Tytuł: Jak czytać ludzi. Radzi agent FBI
Cykl: Inwestuj w siebie
Tłumaczenie: Małgorzata Maruszkin
Data premiery: 25.03.2020
Wydawnictwo: Kompania Mediowa
Liczba stron: 288
Gatunek: poradnik

Wydawnictwo Kompania Mediowa znam z serii książek „Opowiem Ci o zbrodni” – dwóch zbiorów opowiadań, które powstały w towarzystwie programu telewizyjnego – w nim autorzy polskich kryminałów opowiadają o prawdziwych zbrodniach. O obydwu książkach pisałam tu na blogu, ich recenzje znajdziecie tu– klik, i tu – klik!.
Teraz Kompania Mediowa postanowiła zrobić coś całkiem innego – rozpoczęła cykl książek pt. „Inwestuj w siebie”. To poradniki dotyczące rozwoju osobistego, psychologii i finansów. Cel jest taki, by seria tworzyła komplementarny program samodoskonalenia dla współczesnego człowieka. Cykl otwiera książka Robina Dreeke i Caremona Stauth pt. „Jak czytać ludzi”. Ten pierwszy to były pracownik FBI, a nawet ktoś więcej – przez lata kierował Programem Analizy Behawioralnej w FBI. Opracował system sześciu sygnałów pozwalających przewidzieć zachowanie człowieka, którymi dzieli się z czytelnikiem w tej książce.

Zacznijmy może od strony wizualnej. Okładki całego cyklu będą miały dokładnie taką samą grafikę, jednak każda będzie w innym kolorze. Omawiana „Jak czytać ludzi” została wydrukowana w głębokim błękicie, który prezentuje się naprawdę ładnie. W środku książka też jest świetnie dopracowana – każda część została wyróżniona, każdy rozdział ozdobiony okładkową grafiką. Pod tym względem nie mogę nic książce zarzucić.

Jeśli chodzi zaś o treść, to całość podzielona jest na dwie części – pierwsza jest wprowadzająca, druga opisuje wspomniane już sześć sygnałów pozwalających przewidzieć zachowanie człowieka. Książkę zamyka posłowie oraz podziękowania. Całość składa się na 8 rozdziałów, każdy z nich zbudowany jest w podobny sposób – autor w każdym z nich odnosi się do swoich doświadczeń, opisuje jakieś wydarzenie z przeszłości i na jego podstawie prezentuje ogólne spostrzeżenia, które można odnieść do codziennych sytuacji. Każdy z rozdziałów zakończony jest podsumowaniem, w którym zapisane są skrótowo wszystkie najważniejsze informacje. Jest przejrzyście, jest porządek, przez co książkę czyta się łatwo i dobrze. Wiadomo gdzie szukać jakiej informacji.

Co do samej treści to myślę, że książka może się przydać tym, którzy pracują w jakiejś większej firmie – mają nad sobą szefa, swój zespół, mają przed sobą możliwości awansu. Autor często odnosi się do zachowania przełożonego i współpracowników, wypisuje niuanse, na które warto zwracać uwagę, by wiedzieć czego od ciebie każdy z nich oczekuje i jakie ma względem ciebie założenia.
Mnie, jako osoby pracującej na własny rachunek, bardziej interesowały ogóle spostrzeżenia. Muszę przyznać, że są one bardzo szerokie, trochę brakowało mi tu konkretów. Ogólnie z książki wyniosłam tyle, że należy pamiętać, że zaufanie a uczucia względem określonej osoby muszą pozostać oddzielone – można kogoś lubić, ale niekoniecznie ten ktoś zasługuje na zaufanie i odwrotnie. Na początku znajomości trzeba być miłym, uprzejmym i otwartym – dać kredyt zaufania i na tej postawie obserwować zachowanie nowo poznanej osoby. Autor daje też kilka wskazówek jak sprawić, by ta osoba czuła się przy nas bezpieczniej takich jak dać jej do zrozumienia, że może to być dłuższa znajomość, że się nim interesujesz i jesteś do jego dyspozycji. Po prostu warto być dobrym człowiekiem i dobrym obserwatorem - na spokojnie analizować zachowanie drugiej osoby – z jej gestów i wypowiedzi, z jej sposobu zachowania zawsze da się wiele wyczytać.

Co mi się podobało w tej książce to odniesienie autora do własnych przeżyć – dużo opowiada tu o 11 września – był wtedy na miejscu, w samym środku wydarzeń. To naprawdę fascynujące opowieści, czytałam o nich z wypiekami na twarzy.

Podsumowując, „Jak czytać ludzi” zawiera raczej ogólne informacje dotyczące zachowania i sposobu wypowiedzi ludzi – nic, czego nie wiedziałaby osoba choć trochę interesująca się psychologią. Książka jest ładna, dopracowana, zawiera ciekawe opowieści z życia agenta FBI i promuje uprzejme, acz lekko zdystansowane zachowanie względem innych ludzi. Mimo tego, że nie odkryłam w niej nic nowego, to czytałam ją z przyjemnością i dobrze było przypomnieć sobie kilka podstaw ludzkiego zachowania zebranych w jednym miejscu. Myślę, że dla osób pracujących w większych firmach książka powinna być bardziej przydatna niż dla tych pracujących bez szefa 😉

Moja ocena: 7/10

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu Kompania Mediowa!


Książka dostępna jest też w abonamencie 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz