sierpnia 08, 2020

"Dublerka" B.A. Paris i inni


Autor: B.A. Paris, Clare Mackintosh, Sophie Hannah, Holly Brown
Tytuł: Dublerka
Tłumaczenie: Maria Olejniczak-Skardgard
Data premiery: 29.07.2020
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 384
Gatunek: thriller psychologiczny

A gdyby tak zebrać cztery brytyjskie pisarki thrillerów psychologicznych i poprosić je o stworzenie jednej książki? Serial Box, brytyjska platforma audio- i e-booków, która słynie z odważnych projektów tworzonych ze znanymi pisarzami, właśnie o takie coś poprosiła B.A. Paris, Clare Mackintosh, Sophie Hannah i Holly Brown. Jedna z nich wymyślała historię i dobrała sobie pozostałych członków zespołu, razem pisarki stworzyły scenariusz powieści, a później podzieliły się na role i spisały każda swoją część. I tak powstała „Dublerka”. To książka specjalnie rozpisana na role z myślą o słuchaniu ją w odcinkach. W Polsce za realizację audiobooka odpowiedzialny jest Empikgo we współpracy z Wydawnictwem Albatros. Zaplanowanych jest 10 odcinków, dwa każdego tygodnia poczynając od środy 29 lipca, która jest również dniem premiery książki. W role czterech bohaterek wcielają się cztery polskie aktorki: Paulina Holtz, Maria Seweryn, Anna Dereszowska i Małgorzata Lewińska. Każdy z odcinków wyposażony jest też w specjalną ścieżkę dźwiękową.

Historia „Dublerki” toczy się w jednej z angielskich akademii sztuk scenicznych. Rok temu pomiędzy czwórką uczennic, a zarazem najbliższymi przyjaciółkami stało się coś złego – jedna z nich prześladowała drugą, co mogło doprowadzić do tragedii… Na szczęście nikomu nic się nie stało, dziewczyny wróciły do przyjacielskich stosunków, jednak ich matki już tak łatwo o tym nie zapomniały – ich do tej pory zwarta grupa mocno się poróżniła. Teraz, przy okazji nowego roku szkolnego, w akademii pojawia się nowa uczennica. W tym samym dniu w szafce wcześniej prześladowanej dziewczyny – Jess, pojawia się pozytywka – wygrywa melodię piosenki, którą na przesłuchaniu śpiewała Jess, a baletnica w niej ukryta jest zakrwawiona i bez jednej ręki. Czy to dalsza część nękania? Ruby, która rok temu była za to odpowiedzialna, stanowczo zaprzecza, a Jess potwierdza, że dziewczyny cały dzień były razem, więc Ruby nie miała możliwości podrzucić jej tą pozytywkę. Matki dziewczyn jednak wywołują ostrą kłótnię u dyrektora, ten jednak załagadza spór i obiecuje, że zajmie się sprawą, a w tym czasie prosi być czwórka przyjaciółek zaopiekowała się nową uczennicą – Imogen. Już na wstępie dziewczyna zachowuje się dziwnie, ewidentnie ukrywa coś mrocznego… Czy to ona przejęła rolę dręczycielki? Czy może jednak Ruby nie odpuściła? I co kryje Imogen? Co tak naprawdę ukrywa każda z nich?
„… ona nie jest osobą, za jaką ją uważałam. Nikt z nas nie jest.”
Książka składa się z 10 tytułowanych części – każda z nich rozpisana jest na cztery bohaterki – matki dziewczyn: Carolyn, Elise, Bronnie i Kendall. Każda z bohaterek wypowiada się w narracji pierwszoosobowej czasu teraźniejszego. Styl jest przyjemny, lekki, całkiem zgrany i spójny, biorąc pod uwagę to, że każdy rozdział pisany jest przez inną pisarkę. Książkę czyta się szybko, płynnie i bez problemów.

Mocną stroną książki na pewno są jej cztery główne bohaterki. Każda z nich jest inna, każda reprezentuje sobą inne wartości. Carolyn – matką nękanej Jess, jest profesorem prawa, która w skrytości marzy o karierze autorki musicali – nawet jeden już potajemnie pisze. To kobieta wypalona zawodowo, ale z nowym, trochę wstydliwym pomysłem na przyszłość. Jest bezpośrednia i często dosyć opryskliwa, nie boi się mówić tego co myśli.
Elise to bizneswoman – prowadzi własną, świetnie prosperującą firmę, jej mąż również poświęca się karierze, więc ich związki rodzinne są dosyć luźne. Elise nie czuje się dobrą matką, nie ma dla córki czasu.
Bronnie jest jej całkowitym przeciwieństwem. Ma dużą rodzinę, do ostatniego roku poświęcała się pielęgnowaniu ogniska domowego, dopiero teraz zatrudniła się w szkole jako pomoc przy kostiumach do przedstawień uczniów. Dla niej najważniejsze jest dobro dzieci, ona sama jest potulna i bezkonfliktowa.
Kendall z kolei dopiero od roku mieszka w Anglii. Razem z Ruby przeprowadziły się tu ze Stanów, gdzie został ich mąż i ojciec. Kendall w Stanach była żoną na pokaz, perfekcyjną panią domu, która dopiero teraz uczy się innego życia. Uzależniona jest od poradników, co jest następstwem jej zwycięskiej walki z rakiem.
Poza tą czwórką warto tu też wspomnieć o tajemniczej, mrocznej Imogen. Dziewczyna od początku budzi niepokój, zachowuje się dziwnie, ewidentnie coś knuje, a i dużo kłamie – coś kręci odnośnie swojego życia, swojej rodziny. I to właśnie ta postać wzbudza największą ciekawość w powieści – to ją śledzimy i zastanawiamy się jaką skrywa tajemnicę i jaki ma przed sobą cel.

W książce poruszane jest sporo ciekawych tematów – od tego oczywistego – nękania i prześladowania, które nieprzystopowane może prowadzić do tragicznych skutków, przez wszelkiej maści uzależnienia, po wartość rodziny i priorytety w życiu kobiety. Główna uwaga jednak położona jest na relacje matka – córka, na to ile matka jest w stanie zrobić dla swojego dziecka, dla jego ochrony i bezpieczeństwa, dla świetlanej przyszłości.

Jako że jest to thriller, którego głównym celem jest po prostu zapewnienie rozrywki, to ważny jest tu element napięcia, niepokoju jaki ma wzbudzać w czytelniku. Pierwsza połowa książki właśnie taka jest – mocno ciekawi, zastanawia, czytelnik nie wiem o co chodzi z Imogen i co bohaterki ukrywają, przez co historia mocna wciąga i ciężko ją odłożyć. Później te napięcie trochę zelżało, od połowy jakoś przygasło, choć ciężko mi powiedzieć dlaczego. Zakończenie jest co prawda zaskakujące, ale nie wiem czy jestem nim usatysfakcjonowana. Czuję lekki niedosyt.

Warto jeszcze na koniec wspomnieć o miejscu, otoczeniu w jakim toczy się opowieść. To szkoła artystyczna, akademia kształcąca przyszłych aktorów i inne zawody z tym związane. To dosyć niespotykana scena dla akcji powieści, co na pewno nadaje tu lekturze oryginalności i smaczku.

Ogólnie, biorąc wszystkie za i przeciw, to myślę, że projekt wypadł całkiem w porządku. Może poziom zaciekawienia nie utrzymał mi się cały czas na równie wysokim poziomie, ale była to dobra rozrywka, która przemyca w treści kilka ważnych tematów zasługujących na uwagę.

Moja ocena: 7/10

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu Albatros!


Książka dostępna jest też w abonamencie 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz