czerwca 10, 2020

Streszczenie 1-3 tomu Między prawami


"Polowanie na Wilka"

Alan Berg "Proca" jest szefem grupy "Szakal", która ma na celu rozbijanie szajek narkotykowych. W skład grupy wchodzą też Impuls, Chaber i Mazur. Inspektor Tyszka przydziela do nich jeszcze jednego członka - Sikorskiego "Młodego" - grupa wita go niechętnie, Młody od początku jest podejrzany, ostatecznie okazuje się, że jest z Wydziału Wewnętrznego.
Aktualnie grupa "Szakal" poluje na Wilka, czyli Rodiona Vilkovica, bossa narkotykowego, który rządzi Warszawą. Dla Alana jest to dosyć prywatne wendeta - z Rodionem zna się od dziecka, to jego wini za śmierć swojego młodszego brata. Alan żyje tym śledztwem, co odbija się mocno na jego małżeństwie - jego żona Ewa jest w ciąży, jednak w wyniku stresu ostatecznie dochodzi do poronienia - oczywiście nie ma wtedy przy niej Alana, co przepełnia szalę goryczy - Ewa go zostawia.
Rodion, po długiej walce, zostaje w końcu załapany i odesłany do Rosji, gdzie również był poszukiwany za popełnienie wielu morderstw.
Młody zostaje w grupie zaakceptowany, prywatnie zaprzyjaźnia się mocno z Bergiem i związuje się z Basią, kelnerką z pobliskiej knajpki.


"Przedpiekle"

Po złapaniu Rodiona, na scenę światka narkotykowego Warszawy wychodzi tak zwana grupa żoliborska, której przewodzi tajemniczy Wujek. Grupa "Szakal" skupia się na ich tropieniu, jednak Młody i Berg zajęci są innym tematem - Młody zanim przejdzie ostatecznie do grupy "Szakala" musi rozprawić się jeszcze z jedną sprawą w swoim wydziale - dotyczy polityka, korupcji i prostytucji. Sprawa jest an tyle groźna, że Młody w połowie się poddaje, stacza się, zrywa z Basią. Berg to z tego wyciąga i razem rozwiązują sprawę. Ewa decyduje się na rozwód z Bergiem, Młody z Basią schodzą się ponownie.

"Prochem i cieniem"

Berg odchodzi z policji, przewodzenie w grupie "Szakal" przejmuje Młody - konkretniej biorą się za sprawę nieuchwytnego Wujka. Berg w tym czasie zatrudnia się jako szef ochrony milionera Rafalskiego, odcina się od swojego wcześniejszego życia, ostatecznie jednak okazuje się, że to on anonimowo podrzucał Młodemu tropy dotyczące grupy żoliborskiej. Młody w akcie desperacji idzie na układ z Wilkiem - on wie kim jest Wujek, obiecuje im go wskazać, jeśli zostanie przewieziony do więzienia o łagodniejszym rygorze. Okazuje się, że poszukiwanym Wujkiem jest Rafalski. Berg na finale przeżywa chwile grozy, gdy Sobiech, pracownik Wujka, któremu Berg w poprzednim tomie w wyniku przypadku zastrzelił syna, zakopuje go żywcem w grobie. Na ratunek przychodzi mu jednak Rafalski - to Sobiech ginie, a Berg ma nowe zadanie od Rafalskiego za granicą. Wujek ostatecznie ucieka, a Berg znika. Ewa układa sobie życie na nowo z innym partnerem, znowu zachodzi w ciążę. Związek Młodego z Basią się rozwija, zaręczają się. Chaber w akcji zostaje ciężko ranny, nie wiadomo czy powróci do zdrowia.