lipca 09, 2020

Legimi - co to, jak działa i dlaczego warto!


W kręgach czytelniczych od lat krąży pytanie "wolisz książki papierowe czy elektroniczne?". Ja sama przez bardzo długi czas odpowiadałam, że to pierwsze. W końcu jednak dobrze ponad dwa lata temu postanowiłam dać szansę Legimi - aplikacji, która w ramach abonamentu daje dostęp do ogromnej puli ebooków. I wtedy wszystko się zmieniło - teraz dzielę swoje życie na czasy przed Legimi i te z :) O tej historii pisałam jakiś czas temu krótki post na swoich profilach społecznościowych (ig - klik!, fb - klik!), dzisiaj z kolei chciałam Wam przybliżyć czym w ogóle jest Legimi, jak działa, co oferuje i jakie są moje odczucia przy korzystaniu z ich aplikacji.
To co, gotowi zapoznać się z Legimi? :)


Legimi - informacje ogólne
Pomysł na tę aplikację powstał w 2007 roku - 2 lata później firma znalazła inwestorów i została zarejestrowana. Jest to największa i najstarsza firma oferująca tego typu usługi w Polsce - za miesięczną opłatę daje dostęp do ebooków i audiobooków, które zostały udostępnione w aplikacji. Użytkownik może książkę przeczytać/przesłuchać, ale nie dostaje jej na własność. Na ten moment w bazie Legimi znajduje się ponad 60 tysięcy tytułów. Baza książek jest bardzo zróżnicowana, znajdziemy tak zarówno starsze pozycje, jak i czasami nawet i książki udostępnione przedpremierowo. Są lektury, klasyki i gatunki rozrywkowe. Do wyboru, do koloru. Firma nieustannie się rozwija, poszerza swoją ofertę w wielu różnych kierunkach.


Dlaczego warto korzystać z Legimi?

  • WYGODNIEJ
60 tysięcy książek na wyciągnięcie ręki! Nie musisz wychodzić z domu, nie musisz czekać w kolejkach w bibliotece do interesujących cię tytułów, nie musisz wypatrywać kuriera z przesyłką. Po prostu wyszukujesz tytuł, które cię interesuje, dodajesz go na swoją wirtualną półkę i gotowe! Możesz czytać! Nie będę tu już wspominać o komforcie czytania jaką daje czytnik - porównując wygodę czytania na czytniku, a książki papierowej, pod tym względem zdecydowanie wygrywa ten pierwszy! Więcej o zaletach czytnika pisałam tu - klik!


  • EKONOMICZNIEJ
Nawet przy intensywnym korzystaniu z dobrze zaopatrzonej biblioteki zakupy książkowe to nałóg każdego książkoholika. Ja jeszcze przed moją erą z Legimi takie zakupy robiłam przynajmniej raz na dwa-trzy miesiące. Zamawiałam zawsze około 10 książek, a przyjmując optymistycznie średnią cenę powiedzmy 25zł za książkę rocznie wydawałam od 1000zł do 1500zł. Jasne, teraz też kupuję, ale dużo mniej. Od kiedy korzystam z Legimi, fizycznie kupuję tylko te książki, które muszę mieć na półce - te ważne, ładnie wydane, te do których wiem, że będę kiedyś wracać. Przeważnie takie zakupy robię raz, może dwa razy w roku. Najwyższy abonament w Legimi na ebooki i audiobooki bez umowy i bez limitów wynosi 44,99zł, czyli rocznie 540zł. Ja płacę 32,99zł - same ebooki w umowie na 12 miesięcy, więc rocznie wychodzi 396zł. Widzicie tą oszczędność, prawda?


  • EKOLOGICZNIEJ
Co tu dużo mówić - dobrze wiemy, jak w aktualnych czasach ważne jest dbanie o zasoby naturalne Ziemi i całe środowisko. Czytając książkę elektroniczną nie przyczyniasz się do wycinki lasów, nie dokładasz się do strat w energii potrzebnych do wyprodukowania książki i nie przykładasz ręki do produkowania śmieci jak plastik czy papier, w których książka do ciebie przychodzi. Czytniki przeważnie są bardzo ekonomiczne w zarządzaniu energią, ja swój przy korzystaniu tylko i wyłącznie z tej formy czytania ładuję przeważnie raz na tydzień. Ekspertem nie jestem, ale logicznie wychodzi na to, że to właśnie książki elektroniczne są bardzo eko- friendly.Oferta Legimi

  • ABONAMENT
Oferta abonamentowa w Legimi dostosowana jest do czytelnika. Dostępne jest 5 opcji: miesięczny dostęp do 300 stron, do 1 000 stron, 1 500 stron, bez limitów na ebooki oraz bez limitów na ebooki i audiobooki. Najtańszy abonament wynosi 6,99zł miesięcznie, najdroższy 44,99zł. Użytkownicy czytnika firmy Kindle mają trochę gorzej - w abonamencie na ebooki miesięcznie mogą przeczytać 7, a na ebooki i audiobooki 10 książek. Każdy z tych abonamentów zapewnia jeszcze dodatkowe korzyści jak np. punkty w Klubie Mola Książkowego, darmową dostawę książek papierowych czy możliwość dodania własnego ebooka do swojej aplikacji. Jak wspomniałam wcześniej, ja wykupiłam sobie abonament na 12 miesięcy na ebooki i płacę miesięcznie 32,99zł, czyli równowartość jednej, jednej i trochę książki, a dostęp mam do całej bazy ebooków dostępnych w aplikacji.


  • CZYTNIK
Aplikację Legimi można pobrać na każde urządzenie - komputer, tablet, telefon. Najwygodniej jednak czyta się na czytniku, który jest do tego celu stworzony. I tak tutaj też Legimi wychodzi swoim użytkownikom naprzeciw i oferuje czytnik razem z abonamentem na raty. Oczywiście tu też dostajemy kilka opcji płatności i na ten moment dwa modele czytnika do wyboru. To świetna opcja dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na jednorazowy wydatek, by zakupić czytnik - ja byłam właśnie w takiej sytuacji, więc zdecydowałam się na abonament na 24 miesiące z czytnikiem firmy Inkbook z 1zł, abonament w wysokości 64,99zł (aktualna cena 59,99zł) miesięcznie. Tym sposobem niewielkim kosztem zyskałam porządne, wygodne urządzenie i dostęp do całej bazy książek Legimi.  • KSIĄŻKI PAPIEROWE
Od niedawna w ofercie Legimi ma również książki papierowe. Ceny może normalnie nie są najniższe, jednak już po kilku miesiącach płacenia abonamentu się automatycznie obniżają za sprawą punktów, które zbierają ci się w Klubie Mola Książkowego. Ja z tej opcji jeszcze nie korzystałam, a że z Legimi jestem już prawie 3 lata, to mam maksymalną zniżkę 50% pełnej ceny. Szczerze, nie wiem czy gdzieś znajdę coś taniej, do tego jeszcze przy moim abonamencie mam darmową dostawę, więc to już całkiem przeważa szalę na korzyść Legimi. Oferta może jeszcze nie jest bardzo szeroka, jednak baza książek papierowych cały czas się powiększa i to nawet jeśli chodzi o te wydawnictwa, które ebooków nie oferują. Na pewno, gdy będę kiedyś robiła zakupy książkowe, to będę pamiętać o tej opcji.


  • DODATKOWE ATRAKCJE
Legimi działa też we współpracy z bibliotekami, które wykupują dostęp dla swoich użytkowników - w bibliotece można dostać kod za darmo na bodajże miesięczny dostęp do ebooków, a pula tytułów niewiele odbiega od tego w zwyczajnym abonamencie.
Oczywiście Legimi oferuje też bezpłatne 7 dni na początek (z tym linkiem - klik! dostaniecie aż 30 dni!), więc aplikację można wypróbować przed podjęciem jako tako wiążących decyzji.

Warto też wspomnieć, że Legimi ma też swój kanał na youtube i dba o dostęp swojego użytkownika do nowinek książkowych. Na youtube filmy okazują się jako cykl Magazyn Prolog, gdzie średnio co tydzień można znaleźć nowe rozmowy z autorami. Często też dostajemy relację z największych polskich targów książki. Każdy z użytkowników aplikacji dostaje też przynajmniej raz w tygodniu newsletter opisujący co nowego w tym czasie pojawiło się na Legimi.


Aplikacja Legimi
Oferta ofertą, jednak ważne jest też to, jak aplikacja działa. W sytuacji kiedy korzystanie z niej miałoby nas irytować, żadne pieniądze nie zachęcą by z niej korzystać. Tutaj na szczęście takich problemów nie ma. Aplikacja jest bardzo domyślna, nie trzeba żadnych specjalnych instrukcji, by poradzić sobie z jej obsługą. Ostatnio, po moim zetknięciu z inną aplikacją, bardzo cenię sobie jej zsynchronizowanie - ja najczęściej przeglądam sobie nowości na stronie internetowej korzystając z komputera, a wystarczy że na czytniku nacisnę przycisk synchronizacji i już wszystko to co ostatnio sobie dodałam na półkę jest też widoczne na czytniku. Własną wirtualną półkę można porządkować wedle uznania, a aplikacja oferuje też dużo innych dodatkowych opcji jak np. zbiera twoja statystykę czytania w jednym miejscu - wiesz ile czytasz i jak szybko. Oczywiście samo czytanie też jest dużo łatwiejsze - możesz dopasować sobie choćby rozmiar czcionki. Szczerze, naprawdę nie mam się do czego tu przyczepić, aplikacja działa łatwo i bez zarzutów. Nie mogę się tylko z wami podzielić wrażeniami ze słuchania audiobooków w tej aplikacji, ale od innych słyszałam, że też jest bardzo wygodne i można np. w dowolnym czasie przerzucić się z ebooka na audiobook w tym samym tytule. To też wydaje się sporym ułatwieniem.


Wydawnictwa w Legimi
Z Legimi współpracuje ponad 500 wydawców - znajdziemy tu zarówno te wielkie wydawnictwa jak i malutkie oficyny. Większość tytułów dostępna jest w abonamencie, jednak jest też kilka (niewiele!) wydawnictw, które oferują książki poza abonamentem - trzeba za nie dodatkowo płacić. Z niektórych wydawnictw po jakiś czasie te płatne tytuły wskakują do abonamentu jak np. wydawnictwo Vectra, z niektórych jednak nie, jak np. część książek od Prószyński i S-ka. Na stałe od razu w abonamencie znajdziemy tu takie wydawnictwa jak Albatros, Filia, Czwarta Strona, Poznańskie, Muza, Marginesy, Wydawnictwo Literackie, Wielka Litera, Zysk i S-ka i wiele, wiele innych. Nie znajdziemy tu na ten moment Wydawnictwa Znak (jest w formie papierowej!), Agory i W.A.B. Zachęcam do przejrzenia książek dostępnych w abonamencie - moja lista książek, które chciałam przeczytać w momencie wykupywania abonamentu prawie 3 lata temu z ofertą Legimi zgadzała się w 95%!

Z tego co się dowiedziałam wydawnictwa otrzymują zapłatę za każdy tytuł, który został przeczytany w przynajmniej 10% i wynosi ona 70%  ustalonej wcześniej ceny. Baza wydawnictw i sposoby współpracy jest płynna, więc warto obserwować interesujące nas tytuły na bieżąco.


Podsumowanie
Jako że Legimi to firma stale się rozwijająca jej oferta ciągle się rozrasta. Ja, jako nałogowy czytelnik, mogę powiedzieć że zaspokaja moje czytelnicze potrzeby w 99%. Jasne, zdarzy się czasami tytuł, który koniecznie muszę przeczytać, a którego nie ma w bazie, jednak to są naprawdę, naprawdę sporadyczne przypadki. Książek w Legimi jest tak dużo, że najczęściej jeśli jakiegoś tytułu nie ma w abonamencie, to po prostu z niego rezygnuję - za dużo jest tych, które są dostępne, a które też chcę przeczytać. Nie kupuję książek dostępnych poza abonamentem, nie kupuję już tylu książek papierowych - po co, skoro i tak większość z nich po prostu chcę przeczytać? Nie muszę ich mieć w swojej biblioteczce. Naprawdę od samego początku korzystania z aplikacji widzę, jak wielkie jest to ułatwienie, a dostęp do książki w każdym momencie, w większości przypadków już w dniu premiery, a przy niektórych tytułach nawet wcześniej, doceni na pewno każdy, kto choć trochę interesuje się polskim rynkiem książki. Ja nie wyobrażam sobie teraz mojego czytelniczego życia bez Legimi!


Mam nadzieję, że dla osób niepewnych aplikacji udało mi się trochę sytuację rozjaśnić - jeśli jednak o czymś nie napisałam co chcielibyście wiedzieć - dajcie znać! Postaram się na jakiekolwiek jeszcze pytania odpowiedzieć :)

A tymczasem serdecznie polecam Wam wypróbowanie aplikacji przynajmniej przez 7 darmowych dni (a jeśli skorzystacie z tego linku - klik! to aż 30 darmowych dni!) - gwarantuję Wam, że od razu po tym czasie wykupicie stały dostęp do bazy książek w Legimi (pamiętajcie, że na telefonie czy komputerze czyta się dużo gorzej niż na czytniku!).

Ja od teraz w swoich recenzjach wprowadzę informację czy omawiany tytuł jest w ofercie z abonamentem i jeśli tak (czyli większość ;)) załączę link odsyłający do tytułu na stronie Legimi.


https://www.legimi.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz