grudnia 31, 2020

Podsumowanie roku 2020

 

Dzisiaj w nocy w końcu możemy zamknąć rok 2020, wyzerować licznik i rozpocząć wszystko od nowa... To nie był łatwy rok pewnie dla nikogo z nas, ale na szczęście my - książkoholicy mamy zawsze przy sobie książki na pocieszenie i oderwanie od rzeczywistości. To na pewno jest powód do radości :)
Pod względem czytelniczym ten rok był dla mnie bardzo obfity - to w końcu pełny cały rok, 365 dni działania bloga i portalów społecznościowych mu towarzyszących. To dużo współprac recenzenckich, nawet trochę za dużo, bo wielu książek wydanych w tym roku jeszcze nadal nie zdążyłam przeczytać. Tak więc na brak lektur na pewno narzekać w tym roku nie mogłam :) Finalnie rok 2020 kończę liczbą 198 książek - w tym 49 to były audiobooki. Oczywiście były książki świetne i były książki kiepskie, choć tych drugich zdecydowanie było dużo mniej. A teraz pora na kilka tegorocznych wyróżnień! 

Top 3
"Berdo" Anna Cieślar
"Przez" Zośka Papużanka
"Żałobnica" Robert Małecki

Patronaty i rekomendacje roku 2020
"Gwiazda szeryfa" Aleksandra Borowiec
"Póki żyjemy" Vera Eikon
"Las i ciemność" Marta Matyszczak
"Potwory" Anna Potyra

Odkrycie roku 2020
Literatura piękna (w tym Seria Skandynawska!) Wydawnictwa Poznańskiego

W tym roku bardzo ciężko było mi wybrać top 3, książki roku nawet nie starałam się z nic wyłonić. Prawie na równi z tą trójką wyróżnić muszę "Wierzyliśmy jak nikt" Rebecci Makkai oraz "Powietrze, którym oddychasz" Frances de Pontes Peebles. Oczywiście i w tym roku książka Jakuba Małeckiego pt. "Saturnin" zdobyła moje uznanie, tak samo jak zachwycił mnie "Pokój motyli" cudownej Lucindy Riley. Nie mogłabym też nie wspomnieć o rewelacyjnym "Czarnym morzu" Macios, książki z pograniczy literatury pięknej i thrillera. Piękna była też "BliznaAuður Ava Ólafsdóttir - krótka, prosta ale bogata w przekazie. Na wyróżnienie jako rewelacyjny thriller prawniczy zasługuje też "Trzynaście" Cavanagha, a "Opowieść podręcznej" Atwood, którą udało mi się przeczytać w tym roku nabrała ostatnio znowu nieco na aktualności... Nie mogłabym nie wspomnieć też o serii Siedem Sióstr Lucindy Riley - w tym roku czytaliśmy już jej szósty tom pt. "Siostra słońca", który wzbudził we mną ogromną masę emocji! Ostatnim z wyróżnionych tytułów na zdjęciu jest "Paradoks" Urbanowicza - moim zdaniem najlepsza książka tego autora. Na zdjęciu nie ma "Żywicy" Ane Riel, ale to też jedna z tych książek, która na długo zostanie w mojej głowie. O każdej z tych książek pisałam na blogu, więc wystarczy że wpiszecie tytuł w okienku z lupką by poznać moje pełne recenzje tych tytułów.

A teraz liczbowo!
Ocenę 10/10 w tym roku nie otrzymała żadna książka.
Ocenę 9/10 otrzymało 7 książek: "Berdo", "Pokój motyli", "Wierzyliśmy jak nikt", "Przez", "Żałobnica", "Saturnin" i "Powietrze, którym oddychasz".
Ocenę 8,5/10 otrzymało 6 książek: "Czarne morze", "Trzynaście", "Siostra słońca", "Opowieść podręcznej", "Blizna" i "Paradoks".
Ocenę 8/10 otrzymało 59 książek (Odsyłam na mój LC - tyczy się to wszystkich poniższych ocen - klik!)
Ocenę 7,5/10 otrzymały 24 książki!
Ocenę 7/10 otrzymało 61 książek!
Ocenę 6,5/10 otrzymało 11 książek!
Ocenę 6/10 otrzymało 15 książek!
Ocenę 5,5/10 otrzymały 2 książki!
Ocenę 5/10 otrzymało 9 książek!
Ocenę 4/10 otrzymały 2 książki!
Ocenę 3/10 otrzymała 1 książka!
Ocenę 2/10 otrzymała 1 książka!
Oceny 1/10 nie otrzymała żadna książka!

Patrząc na te liczby mogę z czystym sumienie stwierdzić, że pod względem jakościowym książek przeczytanych w 2020 roku było naprawdę dobrze. Mam nadzieję, że i Wy jesteście ze swoich tegorocznych lektur zadowoleni.

Na rok 2021 życzę Wam samych udanych lektur i żadnych czytelniczych rozczarowań! A także by ten rok przyniósł nam wiele dobrego, nie tylko pod względem czytelniczym!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz