czerwca 01, 2021

"Dopasowani" John Marrs

 

Autor: John Marrs
Tytuł: Dopasowani
Tłumaczenie: Maria Grabska-Ryńska i Maciej Grabski
Data premiery: 11.10.2017
Wydawnictwo: Książnica
Liczba stron: 320
Gatunek: thriller psychologiczny
 
O angielskim pisarzu Johnie Marrs usłyszałam po raz pierwszy dopiero wiosną tego roku, gdy w marcu na Netflixie pojawił się serial powstały na podstawie jego książki pt. „Dopasowani”. Oczywiście nie mogłam sobie odmówić lektury oryginału, jednak wcześniej zabrałam się za jego nowszy tytuł „Co się skrywa między nami?”, którego recenzję znajdziecie tu – klik!. „Dopasowani” to thriller z roku 2017 (w oryginalne 2016), który jako pierwszy ukazał się na naszym rynku, a na rynku rodzinnym autora jako trzeci, choć dwie wcześniejsze książki wydawane były w ramach selfpublishingu. Książka spodobała się szerokiej publiczności, została przetłumaczona na 30 języków i, tak jak już wspomniałam, została zekranizowana w tym roku – serial liczy osiem czterdziestominutowych odcinków. Ekranizacja to jednak za duże słowo – serial z książką po prostu opierają się na tym samym pomyśle genu dopasowania oraz dużej firmy na tym powstałej. Poza tym to dwie całkiem różne historie – obydwie jednak bardzo ciekawe, więc już teraz zachęcam zarówno do lektury książki, jak i seansu z serialem 😊
 
Fabuła książki „Dopasowani” toczy się w aktualnych czasach, które od naszych rzeczywistych różnią się tym, że pewna badaczka odkryła gen dopasowania, odpowiadający za miłość aż po grób i od pierwszego wejrzenia. To miłość wyśniona, jak z filmu. Na całym świecie są tylko dwie osoby, które mają taki sam gen, jak dwie połówki jabłka, po prostu genetycznie do siebie idealnie dopasowane. Po odkryciu tego genu Ellie zbudowała firmę, która oferuje wszystkim ludziom na ziemi możliwość przebadania genotypu i dopasowania do drugiej połówki, o ile jej dane widnieją już w systemie firmy. Opłata za usługę jest niewielka, a sam test bezpłatny. Baza osób szukających swoich genetycznych połówek z dnia na dzień się zwiększa, teraz liczy już prawie dwa miliardy ludzi i ogromną liczbę dopasowani. Z serwisu właśnie skorzystali też Mandy, Jade, Nick razem ze swoją narzeczoną oraz Christopher, a także sama Ellie. Każdy z nich jest inny, każdy jednak właśnie znalazł miłość. Genetycznie zaprogramowaną specjalnie dla niego. Jak to wpłynie na ich życie? Czy taka miłość naprawdę jest mimo wszystko? Do czego ludzie są zdolni w jej imię? Której od samego początku mogą być stuprocentowo pewni?
 
Książka składa się z 103 bardzo krótkich rozdziałów rozpisanych na wspomnianą piątkę bohaterów. Narracja prowadzona jest w trzeciej osobie czasu przeszłego z punktu widzenia każdej z postaci, a co za tym idzie, narrator wchodzi w ich głowy, opisując nie tylko wydarzenia, ale i ich odczucia i myśli. Styl powieści jest nastawiony na dynamikę, sporo się dzieje, a często zwroty akcji i cliffhangery zapewniają lekturę wzbudzająca zaciekawienie i przyjemne napięcie.
 
„Dopasowani” zostali określeni jako thriller psychologiczny i faktycznie portretów psychologicznych mamy tu sporo, wszystkie dokładne, acz wszystkie tak od siebie różne. Jest Ellie, która od lat poświęcała się tylko i wyłącznie swojej firmie, uczucia i swoje cały życie prywatne odrzucając na bok. Teraz obserwujemy jak na nowo otwiera się na uczucia, na drugiego człowieka i jaka przy tym zachodzi w niej zmiana. Czy w końcu to człowieka postawi na pierwszym miejscu? Drugą postacią jest Mandy, kobieta w okolicy czterdziestki, której małżeństwo rozpadło się właśnie przez dopasowanie – jej mąż okazał się partnerem genetycznym kogoś innego. Mandy w końcu jednak udało się pozbierać i sama jest już gotowa na miłość. Chce mieć dzieci, założyć rodzinę. Jej genetyczny partner jest tak do niej różny i do tego sporo młodszy, więc czy faktycznie dopasowanie gwarantuje, że chcą tego samego? Trzecią postacią kobiecą jest Jade, młoda dziewczyna, która swoją połówkę znalazła na drugiej połowie kuli ziemskiej – w Australii. Na razie utrzymuje z nią kontakt telefoniczny, ale kiedyś przecież muszą się zobaczyć po raz pierwszy, stworzyć prawdziwy związek… Czy Jade znajdzie w sobie odwagę, by wyruszyć na drugi koniec świata? Są też postacie męskie – Nick, który szczęśliwy jest w aktualnym związku i zamierza ożenić się ze swoją partnerką, a któremu jednak system dopasował kogoś innego, oraz Christopher, chyba najciekawsza postać w tym zbiorze – psychopata i seryjny morderca. Czy taki ktoś naprawdę też ma swoją połówkę? I to jak najbardziej normalną?! A przynajmniej taka wydaje się przy pierwszym poznaniu…. Każda z tych postaci porusza inne zagadnienie, inny problem, jednak krążący cały czas wokół tego samego tematu – miłości i związku. Każdy z nich zmienia się pod wpływem tego uczucia, w każdym budzą się duże emocje – niektórzy stają się bardziej empatyczni, inni odwrotnie – swoje szczęście przedkładają ponad wszystko. Ogólnie przez postacie autor porusza wiele interesujących tematów, które mocno dają do myślenia o tym, jak teraz wyglądają związki i małżeństwa, i jak mogą wyglądać kiedyś.
 
Na pewno warto pochwalić autora za pomysł. Oczywiście teorie o dwóch połówkach jabłka, o tym, że każdy człowiek na świecie ma stworzoną gdzieś drugą połówkę specjalnie tylko dla siebie, sięgają wręcz czasów biblijnych – w końcu wszystko wywodzi się od Adama i Ewy. Autor temat przeniósł jednak na poziom bardziej współcześnie do nas przemawiający – genetykę. W końcu genetyka to nauka względnie nowa, dopiero uczymy się, które geny odpowiadają za jakie funkcje. Dlaczego więc nie miałoby być genu odpowiedzialnego za miłość i szczęśliwe życie z drugą połówką? To coś zarówno abstrakcyjnego, jak i dziwnie prawdopodobnego, szczególnie wnioskując po postępach techniki, jaki dokonuje się w ostatnich latach. Czy nawet miłość jest uwarunkowana genetycznie? Czy człowiek nie ma na nią wpływu?
 
Szczerze aż korci mnie, żeby napisać więcej, rozwinąć tematy, które autor porusza poprzez swoich bohaterów – i dyskryminacje, i rozwody, i różne orientacje seksualne, jednak tak jak i w „Co się skrywa między nami?” tak i tu im mniej zdradzę, tym większa czeka Was przyjemność z czytania. Nie chcę tego Wam odbierać, więc na tym zakończę. „Dopasowani” to ciekawy, bardzo oryginalny thriller, który przedstawia nam różne oblicza miłości i tego, do czego pod jej wpływem jesteśmy zdolni, kiedy jesteśmy przekonani jej o prawdziwości i stałości. Dzięki krótkim rozdziałom książkę czyta się szybko, a dzięki temu, że postacie cały czas wypowiadają się w stałej kolejności, to i imiona, i bohaterowie się nie mieszają. To była naprawdę intrygująca lektura! Podoba mi się, że autor skupia się na tych relacjach, które każdemu z nas są bliskie – tu jest to miłość pomiędzy parą, w „Co się skrywa między nami?” to miłość matczyna, i każdej z nich badawczo się przygląda, wygina na wszystkie ekstremalne strony. Mam nadzieję, że na naszym rynku ukaże się więcej książek tego autora!
 
Moja ocena: 7,5/10
 
Za możliwość zapoznania się z lekturą dziękuję Wydawnictwu Książnica!

Książka dostępna jest też w abonamencie 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz