października 02, 2022

"Cygańska narzeczona" Carmen Mola - zapowiedź patronacka

Mamy już październik, pora więc zacząć zapowiedzi tytułów, które na księgarskich półkach ukażą się pod patronatem Kryminału na talerzu w tym miesiącu. A będzie ich trochę! Zaczynamy od świetnego hiszpańskiego kryminału "Cygańska narzeczona", którego premiera już 12 października!

Susana Macaya, córka Cygana wychowana z dala od romskich tradycji, znika po swoim wieczorze panieńskim. Zwłoki zostają odnalezione dwa dni później w ogrodach Quinta de Vista Alegre w madryckiej dzielnicy Carabanchel. Można by uznać, że to zabójstwo jakich wiele, gdyby nie to, że ofiarę poddano torturom wedle niezwykłego i straszliwego rytuału, a jej siostrę Larę spotkał siedem lat wcześniej taki sam los, również na krótko przed ślubem. Od tamtej pory zabójca Lary siedzi w więzieniu, dlatego są tylko dwie możliwości: albo ktoś wzorował się na nim, mordując młodszą siostrę, albo za kratki trafił niewinny człowiek.
W tej sytuacji komisarz Rentero postanawia odsunąć od sprawy inspektora Zárate i powierzyć dochodzenie doświadczonej policyjnej weterance, inspektor Blanco, samotnej oryginałce, miłośniczce grappy, karaoke, kolekcjonerskich samochodów i seksu w terenówkach. Kobiecie pokiereszowanej przez życie, która nie odeszła ze służby tylko dlatego, żeby nie zapomnieć, że pozostał pewien nierozwiązany przypadek, którego nie udało jej się zamknąć.
Prowadzenie śledztwa w sprawie morderstwa oznacza poznanie ofiary, odkrycie jej tajemnic i historii. W przypadku Lary i Susany Elena Blanco musi przyjrzeć się bliżej losom Cyganów, którzy odrzucili swoją tradycję, by zasymilować się ze społeczeństwem oraz tych, którzy nie potrafią im tego wybaczyć…

Nazwisko Carmen Mola może brzmieć dla polskiego czytelnika znajomo. Nie dlatego, że coś tej autorki zostało już u nas wydane, ale ze względu na informację, którą jakiś rok temu obiegła cały świat literacki. Mianowicie na wręczeniu jednej z najważniejszych hiszpańskich nagród Premio Planeta, okazało się, że pod tym pseudonimem kryje się trzech panów: Agustín Martínez, Jorge Díaz i Antonio Mercero. Ta informacja wstrząsnęła hiszpańskim rynkiem książki, bo wszyscy byli przekonani, że Carmen Mola istnieje naprawdę... 😉
Ale my nie o autorce, czy autorach, ale o książce! "Cygańska narzeczona" to pierwszy tom serii kryminalnej o detektyw Elenie Blanco, który wciąga od pierwszych stron. Świetnie przedstawiona Hiszpania (przede wszystkim Madryt i okolice), charakterna bohaterka i zbrodnia, która prowadzi nas w świat rodzin Cyganów... Obiecuję, że będziecie zadowoleni!


Autor: Carmen Mola
Tytuł: Cygańska narzeczona
Cykl: inspektor Elen Blanco, tom 1
Tłumaczenie: Magdalena Olejnik
Data premiery: 12.10.2022
Wydawnictwo: Sonia Draga
Liczba stron: 408
Gatunek: kryminał

Książka dostępna jest już w przedsprzedaży.

Podoba Ci się to, co robię?
Wesprzyj mnie na patronite.pl/kryminalnatalerzu i dołącz do grona moich Patronów!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz