lipca 27, 2023

"Fortuna sprzyja umarłym" Stephen Spotswood - zapowiedź ambasadorska

Już za kilka dni zaczynamy sierpień, a że zamierzam Was na niego dobrze przygotować pod względem planowania lektur, to dzisiaj chcę zwrócić Waszą uwagę na jeszcze jeden świetny tytuł! "Fortuna sprzyja umarłym" to pierwsza książka Stephena Spotswooda, która ukaże się w Polsce. To kryminał retro, który na naszym rynku zawita dokładnie 9 sierpnia, a Kryminał na talerzu ma tę przyjemność objąć go swoją opieką ambasadorską!

Nowy Jork, rok 1942. Will Parker, zadziorna uciekinierka z cyrku, właśnie uratowała życie Lillian Pentecost – najbardziej niekonwencjonalnej prywatnej detektyw.
Tak zaczyna się ich współpraca.
Trzy lata później Lillian i Will zajmują się nietypową sprawą: Abigail Collins została zamordowana kryształową kulą podczas hucznego przyjęcia we własnym domu. Po seansie spirytystycznym jej ciało znaleziono na tym samym krześle, na którym rok wcześniej zastrzelił się jej mąż. Gdy zaczynają krążyć plotki, że śmierć Abigail spowodował mściwy duch jej męża (kto jeszcze mógł się dostać do zamkniętego pokoju?), rodzina zleca detektywkom znalezienie odpowiedzi na pytania, które policję przerosły. Ale w tej sprawie nic nie jest łatwe. Trzeba uwzględnić zeznania żyjących, wiadomości od zmarłych, opowieść ekscentrycznej spirytystki i wreszcie informacje od Rebekki Collins – pięknej córki denatki, w której Will zaczyna się zakochiwać…
Pentecost i Parker przełamują społeczne uprzedzenia, prowadząc śledztwo z detektywistycznym sprytem i wręcz cyrkową zręcznością.
Główna akcja powieści toczy się w roku 1945, który ciągle dla działających zawodowo, bez męża przy boku kobiet, nie był specjalnie wyrozumiały. A jednak obydwie bohaterki dają sobie w tym świecie radę, walczą o swoje miejsce, a nawet pomagają w tym innym kobietom. Mamy więc tu dobry, solidny wątek feministyczny, ale i świetne, nieszablonowe postacie i intrygę kryminalną w stylu cozy crime - dobre śledztwo, bez specjalnego rozlewu krwi, za to skupione na dedukcji i sprycie. Takie kryminały lubię! I jestem pewna, że i Wy go docenicie! Gorąco polecam!

Autor: Stephen Spotswood
Tytuł: Fortuna sprzyja umarłym
Cykl: Pentecost i Parker, tom 1
Tłumaczenie: Tomasz Szlagor
Data premiery: 09.08.2023
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Liczba stron: 336
Gatunek: kryminał retro / cozy crime


Książka dostępna jest już w przedsprzedaży.


Podoba Ci się to, co robię?
Wesprzyj mnie na patronite.pl/kryminalnatalerzu i dołącz do grona moich Patronów!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz