kwietnia 13, 2024

"Schronisko, które spowijał mrok" Sławek Gortych - zapowiedź patronacka

Pora na drugą zimowo-kwietniową zapowiedź Wydawnictwa Dolnośląskiego! A jest to książka, na którą czekaliśmy z niecierpliwością, od momentu zakończenia lektury tomu poprzedniego - czyli cóż, już prawie od roku! Tom trzeci serii karkonoskiej "Schronisko, które spowijał mrok" Sławka Gortycha w końcu zapowiedziany jest na 24 kwietnia, a Kryminał na talerzu ma ogromną przyjemność objąć go swoim patronatem medialnym!

Powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
Wrzesień 1947, Cieplice. Uczeń miejscowego liceum zostaje oskarżony o zamach na wysokich radzieckich dygnitarzy. Międzynarodowy skandal wisi w powietrzu, a chłopak musi uciekać.
Grudzień 1991. Do karkonoskiego schroniska Strzecha Akademicka przyjeżdża Andrzej Czerwiński. Mężczyzna chce poznać prawdę o przeszłości ojca, dawnego kierownika Strzechy, który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Kilka dni później ciało Andrzeja zostaje odnalezione podczas akcji ratunkowej po najtragiczniejszej w historii polskich gór lawinie.
Marzec 2007. Za namową swojego przyjaciela Maksymiliana autor kryminałów Tomasz Wilczur jedzie w Karkonosze z zamiarem napisania powieści inspirowanej tajemniczą śmiercią Czerwińskiego. Pisarz docieka prawdy o zdarzeniach sprzed lat, ale im więcej wie, tym bardziej narasta w nim poczucie, że każdy ma coś do ukrycia…
Co było prawdziwą przyczyną śmierci Andrzeja Czerwińskiego i jaki związek ma zaginięcie jego ojca z wydarzeniami z Cieplic? Tomasz Wilczur swoimi niewygodnymi pytaniami zaczyna rozsadzać zamknięty układ, który latami strzegł tajemnicy o mrocznej przeszłości Strzechy Akademickiej.


Sławek Gortych po raz trzeci zabiera nas w podróż w Karkonosze, wędrówkę górską, ale i wędrówkę przez czas. Doskonałe połączenie prawdy historycznej z fikcją literacką rozpisaną tak, że od zagadki nie można się oderwać, a tło, którym jest zima w górach, to nawet nie tło, a równoprawny bohater powieści. Tę zimę czuć, ta zima jest nieobliczalna i groźna, atakuje znienacka, kiedy już zdawałoby się, że przecież powinna nastać wiosna... W taki sposób opisanej zimy jeszcze w literaturze chyba nie doświadczyłam i to po części tym w "Schronisku, które spowijał mrok" autor podbił moje serce. Już nie będę może nawet wspominać o tym, że jedną z głównych postaci jest autorem kryminałów... Polecam, naprawdę i z całego serducha polecam!


Autor: Sławek Gortych
Tytuł: Schronisko, które spowijał mrok
Cykl: seria karkonoska, tom 3
Data premiery: 24.04.2024
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Liczba stron: 400
Gatunek: kryminał


PS. Nie ma konieczności czytania serii po kolei, każdy tom to osobna historia, osobna zagadka kryminalna,
 jak i w każdej jest inny główny bohater.


Książka dostępna jest już w przedsprzedaży.


Podoba Ci się to, co robię?
Wesprzyj mnie na patronite.pl/kryminalnatalerzu i dołącz do grona moich Patronów!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz