marca 09, 2019

"Spisek scenarzystów" Wojciech Nerkowski


Autor: Wojciech Nerkowski      
Tytuł: Spisek Scenarzystów
Cykl:  Paloma (trylogia o scenarzystach)
Data premiery: 30.08.2017
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Liczba stron: 334

    „Spisek scenarzystów” otwiera trylogię komedii kryminalnych Wojciecha Nerkowskiego. Przed wydaniem książki autor pracował jako scenarzysta filmowy i telewizyjny. Jest współtwórcą znanych polskich seriali tj. BrzydUla czy Singielka. Zajmuje się także nauczaniem scenopisarstwa.”Spisek scenarzystów” jest jego drugą powieścią. Opowiada historię dwójki scenarzystów, rodzeństwa Sylwii i Kuby Leśniewskich. 
Akcja powieści zaczyna się w chwili, kiedy producentka serialu „Stój, bo strzelam!” zostaje znaleziona martwa w swoim mieszkaniu. Policja szybko uznaje to za samobójstwo, jednak rodzeństwo nie przyjmuje tego do wiadomości. Scenarzyści są pewni, że producentka, przez wszystkich nazywana Palomą, została zamordowana. Na własną rękę postawiają poprowadzić śledztwo i samodzielnie dotrzeć do mordercy Palomy. W tropieniu zabójcy pomaga im konsultant, były policjant Okoński, a z czasem przyłącza się do nich także główny aktor serialu, Artur. Czy scenarzyści faktycznie udowodnią morderstwo i znajdą zabójcę?
Od strony kompozycji książka podzielona jest na 57 rozdziałów i epilog. Rozdziały są bardzo krótkie, czyta się je ekspresowo. Narracja jest trzecioosobowa czasu przeszłego, głównie podąża za Sylwią, tylko raz czy dwa narracja przedstawiona jest z punktu widzenia Kuby oraz Artura.
W powieści znajdziemy cały kolorowy wachlarz bohaterów. Wszystkie postacie zawierają w sobie jakąś nutkę komizmu, ale każdy z nich jest inny. Sylwia, główna bohaterka, jest osobą spokojną, zrównoważoną, dosyć wycofaną, ale z niesamowicie bujną wyobraźnią. Czuje się niespełniona, wcześniej studiowała filozofię, chciała robić doktorat, niestety choroba przerwała jej plany. Po wygranej walce z chorobą nie wróciła już na uczelnię, zajęła się razem z bratem pisaniem scenariusza do serialu kryminalnego „Stój, bo strzelam!”. Swojej aktualnej profesji trochę się wstydzi, czuje że mogłaby robić coś istotniejszego.  Sama praca też nie spełniła jej marzeń, całkiem inaczej sobie to wyobrażała. Do tak pochmurnego nastawienia Sylwii dopasowuje się krajobraz, mocno zarysowany w tym tomie – jest szaro, buro i zimno.
Całkowitym przeciwieństwem Sylwii jest Kuba, jej młodszy brat. Wygadany blondyn z bardzo ciętym i sarkastycznym humorem. Jest bardzo związany z siostrą, są dla siebie najbliższymi osobami na ziemi. Wspomniana już producentka serialu Paloma, była osobą denerwującą, oschłą i zimną, nikt jej nie lubił i sporej liczbie osób zaszła za skórę. Po jej śmierci na jej miejsce pojawia się nowa producentka, Lidia, wielbicielka turkusu ze złotymi dodatkami, diwa, całkowite przeciwieństwo Palomy. Ciekawą postacią, o której warto też wspomnieć, jest Tatiana, główna bohaterka serialu, dosyć głupawa aktoreczka, która dostała rolę przez łóżko, a teraz nie da się jej zwolnić. W powieści spotykamy się też z konsultantem Okońskim, byłym policjantem z wąsem, który nie rozstaje się z gazetą. Ogólnie postaci jest sporo, są charakterystyczne dla komedii kryminalnych, ale naprawdę wszystkie wzbudzają szczerą sympatię.
W powieści przeważa humor językowy, zgodnie z zawodem bohaterów, duża uwaga poświęcona jest słowu pisanemu, jak i mówionemu. Autor bawi się z czytelnikiem, często wplata sceny z serialu w powieść, tak że rzeczywistość realna i serialowa mieszają się ze sobą. Również główni bohaterowie często postrzegają swoje życie tak jakby było serialem. Jest to przedstawione w sposób ciekawy, z humorem, a autor przez cały tom utrzymuje ciekawość czytelnika, tak że książkę jest bardzo ciężko odłożyć.
Oprócz zabawnej akcji, powieść zaznajamia czytelnika ze światem telewizji. Autor wprowadza nas w tajniki produkcji seriali, tłumaczy wszystko od podszewki. Czytelnik może się przekonać jak układa się hierarchia w serialu, kto jest za co odpowiedzialny, jaki wygląda nagrywanie i gdzie się odbywa. Wszystko to jest podane w zabawnej, dosyć ironicznej formie. Bohaterowie krytykują faktyczną rzeczywistość w show-biznesie, nie są z niej zadowoleni.
    Podsumowując, książka na pewno zasługuje na uwagę. Jest zabawna, trzyma poziom, akcja toczy się ciekawie, nie ma specjalnych przestoi. Bohaterowie są bogaci wewnętrznie, prowadzą żywe dialogi, cały czas utrzymują czytelnika w dobrym humorze. Szczerze jestem zdziwiona, że wcześniej o autorze nie słyszałam! Po kolejne tomy sięgnę na pewno, mam nadzieję, że z nimi też spędzę przyjemny, wesoły i relaksujący czas.

Moja ocena 7/10

    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz