maja 28, 2019

"Nigdzie indziej" Tommy Orange - zapowiedź

"Nigdzie indziej" otwiera czerwcowe premiery Wydawnictwa Zysk i S-ka! Dokładnie za tydzień 4.06 premierę będzie miała debiutancka książka Tommy'iego Orange "Nigdzie indziej". Książka okrzyknięta przez wiele cenionych w USA czasopism jako jedna z najlepszych książek 2018 roku. Sama Margaret Atwood była nią zachwycona!

Nigdzie indziej to wielopokoleniowa opowieść o przemocy i regeneracji, pamięci i tożsamości, jak również pięknie i rozpaczy, które wplecione są w dzieje rdzennych mieszkańców Ameryki Tommy Orange opowiada historię dwunastu postaci, z których każda ma swoje powody, by wybrać się na wielki zjazd plemienny w Oakland. Jacquie Czerwone Pióro od niedawna znowu nie pije i usiłuje powrócić na łono rodziny, którą niegdyś porzuciła. Dene Oxendene stara się poskładać swe życie na nowo po śmierci wujka i przybywa na zjazd, aby pracować na rzecz indiańskiej społeczności i w ten sposób uczcić jego pamięć. Opal Viola Wiktoria Niedźwiedzia Tarcza przychodzi na stadion, by obejrzeć występ swego siostrzeńca Orvila, który nauczył się tradycyjnego indiańskiego tańca, oglądając materiały wideo na kanale YouTube, a teraz po raz pierwszy chce go wykonać podczas zjazdu przed publicznością. Ten imponujący spektakl odwołujący się do uświęconej tradycji będzie więc okazją do wzruszających pojednań. Stadion w Oakland stanie się również widownią wydarzeń, w których wyniku naród indiański poniesie wielkie ofiary, znów wykaże się heroizmem i dozna niewypowiedzianej straty.
Oto głos, jakiego nigdy wcześniej nie słyszeliśmy, głos nabrzmiały poezją i pełen pasji. W tej kapitalnej powieści, która bierze się za bary ze złożoną i bolesną historią, ze spuścizną piękna i głębokiej duchowości, a także z plagą uzależnień, przemocy oraz nadużyć i samobójstw, Tommy Orange pisze o rdzennym Amerykaninie osiadłym w wielkim mieście. Na przemian pełna niepohamowanej wściekłości i gniewu, zabawna i poruszająca aż do głębi serca, pierwsza powieść Tommy’ego Orange’a jest zdumiewającym i wstrząsającym zarazem portretem takiej Ameryki, jaką bardzo niewielu z nas kiedykolwiek widziało.


Jestem bardzo ciekawa tej książki, wygląda na to, że będzie to kompletna powieść o mało w Polsce poruszanym temacie rdzennych amerykanów. Myślę, że książka będzie mocna i poruszająca. Zainteresowani?


Autor: Tommy Orange
Tytuł: Nigdzie indziej
Tłumaczenie: Tomasz Tesznar
Data premiery: 4.06.2019
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 392
Oprawa: twarda z obwolutą


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz