marca 03, 2020

"Dzieci Sendlerowej" Tilar J. Mazzeo - zapowiedź

11 marca nakładem wydawnictwa Bez Fikcji ukaże się powieść historyczna włoskiej historyczki Tilar J. Mazzeo pt. "Dzieci Sendlerowej". Autorka ma na swoim koncie już kilka książek, w większości historyczne, z czego 2 ukazały się też w Polsce - jedna o Coco Chanel, druga o Hotelu Ritz.

Ta książka opisuje niezwykłe losy Ireny Sendlerowej. To opowieść o kobiecie, która dzięki niewiarygodnej odwadze, determinacji i nadziei, podejmując ogromne ryzyko, uratowała przed śmiercią lub deportacją do obozów zagłady 2500 żydowskich dzieci.Irena Sendlerowa ukryła ich nazwiska w butelce i schowała ją pod starą jabłonią na działce swojego przyjaciela. Miała nadzieję, że po wojnie dzieci zostaną odnalezione przez swoich bliskich. Nie mogła jednak przewidzieć, że 90% krewnych uratowanych przez nią dzieci zginie.

Nazywana Aniołem z warszawskiego getta. Do dzisiaj jest symbolem walki o godność człowieka, szukania nadziei, tam, gdzie już jej nie ma, a także słuchania głosu, który mówi, że trzeba pomagać tym, którym dzieje się krzywda.W 1942 roku Irena, jako pracownik opieki zdrowotnej, uzyskała zgodę na wchodzenie do warszawskiego getta. Tam, chodząc od drzwi do drzwi, prosiła rodziców i krewnych, aby pozwolili jej wydostać ich dzieci za mury. Namawiała swoich przyjaciół i sąsiadów, żeby pomogli jej je ukryć. Wraz ze współpracownikami opieki społecznej oraz ruchu oporu stworzyła całą siatkę przerzutową. Dzieci były transportowane kanałami, tajnymi przejściami w opuszczonych budynkach, schowane w trumnach lub pod ubraniami.

Ta książka to opowieść o odwadze, miłości i człowieczeństwie, które bardzo jasno świecą nawet w chwilach, kiedy wszystko gaśnie.

Dla mnie będzie to pierwsze zetknięcie z piórem Pani Mazzeo. Postać Ireny Sendlerowej od dawna mnie fascynowała, ale nigdy nie miałam okazji dokładniej jej sobie przybliżyć, więc jak tylko zobaczyłam jej zapowiedź, wiedziałam, że jest to tytuł, z którym muszę się zapoznać. Mam nadzieję na dobrze przedstawioną dawkę historii! 


Autor: Tilar J. Mazzeo
Tytuł: Dzieci Sendlerowej
Tłumaczenie:
Data premiery: 11.03.2020
Wydawnictwo: Bez Fikcji
Liczba stron:
Gatunek: powieść historyczna

Książka dostępna jest już w przedsprzedaży.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz