marca 18, 2020

"Krwawy kwiat" Louise Boije Af Gennas


Autor: Louise Boije Af Gennas
Tytuł: Krwawy kwiat
Cykl: Trylogia oporu, tom 1
Tłumaczenie: Agata Teperek
Data premiery: 22.01.2020
Wydawnictwo: Mova
Liczba stron: 456
Gatunek: thriller

Szwecja kojarzy się ze sprawiedliwym, zamożnym i praworządnym krajem, prawda? Gdzie nie ma problemów z równouprawnieniem, ludzie traktowani są godnie, państwo działa sprawnie. Afery polityczne w Szwecji? Przekręty, inwigilacja, przestępstwa? Raczej się o tym nie słyszy. Louise Boije Af Gennas, autorka 15 książek, postanowiła rozprawić się z podobnymi tematami w książce „Krwawy kwiat”, a podejrzewam, że i w całej Trylogii oporu, którą otwiera właśnie ten tytuł. Wydawnictwo głosi na okładce, że jest to thriller psychologiczny zawierający krytykę społeczną, a sama autorka na wstępie zaznacza, że o ile historia przedstawiona w książce jest całkowicie zmyślona, to fragmenty artykułów i niewyjaśnione 'afery' przywoływane w tekście są jak najbardziej prawdziwe. Już samo to brzmi interesująco! Książka gdzie fikcja ściera się z rzeczywistością – takie książki lubię!

Sara to młoda 24letnia dziewczyna, dla której ostatni rok nie był łaskawy – wiosną przeżyła pewną osobistą traumę, a chwilę później, wczesnym latem w wypadku zmarł jej ukochany ojciec. Dziewczyna popadła w depresję, ciężko jej myśleć o przyszłości, więc by zmienić otoczenie i trochę odetchnąć, zdecydowała się na przeprowadzkę do Sztokholmu. Wynajęła mały pokój, zatrudniła się w kawiarni. Sytuacja zmieniła się w chwili, gdy Bella przekroczyła próg kawiarni. Przy drugim spotkaniu zaproponowała Sarze pracę w znanej agencji PR. Dziewczyna z nutką podejrzliwości poszła na spotkanie i od razu została zatrudniona na stanowisku asystentki. Firma zaproponowała hojne wynagrodzenie, a Bella wprowadziła ją w towarzystwo z wyższych sfer. Wystawne kolacje, stołowanie się w najlepszych restauracjach, piękne ubrania, znajomości – to wszystko Sara ma na wyciągnięcie ręki. Czy to nie za dobre by mogło być prawdziwe? Dziewczyna zaczyna się niepokoić, kiedy wokół niej zaczynają się dziać dziwne rzeczy – ktoś za nią chodzi, ktoś o nią wypytuje. A może to tylko jej się wydaje? Może wariuje? Może nie odróżnia wytworów wyobraźni od rzeczywistości? A może coś jest na rzeczy, coś co wiąże się ze śmiercią jej ojca?

Książka składa się z 12 rozdziałów. Każdy z nich podzielony jest na nienumerowane podrozdziały. Od razu wspomnę to o wydaniu książki – jest naprawdę bardzo staranne! Każdy rozdział otwiera szkic na szarym tle, każdy podrozdział jest ładnie oznaczony. Okładka też robi wrażenie, jest mocno niepokojąca. Jedyną moją uwagą do wydania jest opis książki z tyłu okładki – nie do końca jest trafny, za dużo zdradza, więc jeśli jeszcze go nie czytaliście, nie róbcie tego!

Powieść przedstawiona jest z punktu widzenia Sara – narracja prowadzona jest w pierwszej osobie czasu przeszłego, przez co doświadczamy wszystkich emocji, jakie targają bohaterką. Tekst przeplatany jest wycinkami z artykułów prasowych i notatek jej ojca – artykuły czytało się najciężej, jednak to po prostu urok tekstów dziennikarskich dotyczących afer politycznych. Wszystko pozostałe czyta się świetnie i bardzo szybko, książka wciąga tak, że przeczytałam ją w jeden dzień - po prostu nie mogłam jej odłożyć.
Część z czytelników pewnie zwróci uwagę na częste wplatanie angielskich zwrotów w tekst. Możliwe, że powinny mieć przypisy – w końcu nie każdy polski odbiorca powieści musi znać ten język, a momentami nie jest to tylko wyrażenie, a wręcz całe zdanie. Niemniej jednak, tak jak w polskich tekstach raczej tępię takie wtrącenia, tak tutaj trzeba mieć na uwadze, że w językach skandynawskich, a więc i w szwedzkim, jest to po prostu na porządku dziennym. Przynajmniej jeśli wierzyć filmom i serialom ;) U nich słowa w języku ojczystym już naturalnie splatają się z angielskim, więc według mnie, nie należy tych wtrąceń traktować jako coś dziwnego. Oni po prostu tak mówią. Mając to na uwadze, może faktycznie tłumacz powinien je przetłumaczyć w całości na polski, to już jest pewnie kwestia sporna, mnie to w każdym razie nie przeszkadzało.

Co do samej powieści, to nie należy nastawiać się na szaleńczo pędzącą akcję. Fabuła toczy się powoli, autorka skrupulatnie i z uwagą przędze swoją nić. W zwyczajnych codziennych sprawach, w normalnie płynącym życiu (o ile taki awans społeczny można nazwać normalnym) zostawia czytelnikowi małe okruchy, małe wskazówki, które z biegiem lektury, jak puzzle, powoli odsłaniają widok na całokształt. W końcu jest ich na tyle dużo, że główna bohaterka już nie może ich ignorować, musi zacząć składać je w całość. Dla mnie fabuła poprowadzona jest rewelacyjnie, wymaga od czytelnika uwagi i całkowicie wciąga w tą równoległą rzeczywistość.

Co do bohaterów i ich sytuacji, to kto z nas nie marzył, by wygrać na loterii czy zarabiać górę pieniędzy? W takiej sytuacji postawiona jest główna bohaterka, zaczyna żyć marzeniem każdego z nas. Sara ma za sobą niełatwą przeszłość, wychowała się co prawda w bardzo przyjaznej, kochającej się rodzinie, ale już z rówieśnikami nie szło jej tak łatwo. Takich sytuacji w jej życiu trochę było, wszystko to nałożyło się na siebie, przez co dziewczyna na bardzo niskie poczucie własnej wartości, chwilami nawet nie ufa swoim zmysłom. To złożona postać, przedstawiona tak realistycznie, że czytelnik ma wrażenie, że siedzi prawdziwemu człowiekowi w głowie.

Oczywiście ważnym wątkiem są tematy poruszane w powieści. Jest władza, jest społeczeństwo i zależności pomiędzy nimi. Jest mowa o niesprawiedliwościach, wykorzystywaniu, spiskach i tuszowaniu spraw. Nie chcę tu za wiele zdradzać, ale warto podkreślić, że mimo iż tematy do łatwych nie należą, są przedstawione bardzo przystępnie i racjonalnie.

Ogólnie, jestem tą książką zachwycona! Nie wiem dlaczego tak mało się o niej mówi, nie wiem dlaczego niektórym się nie podoba. To drugie może być skutkiem nietrafionego opisu powieści, o czym wspomniałam na początku. Ja na szczęście zanim się do książki zabrałam, to już zapomniałam o czym miała być, więc czytałam ją bez oczekiwań. Mam ogromną nadzieję, że wydawnictwo szybko wyda część drugą i trzecią, na rynku skandynawskim już wszystkie trzy są dostępne. Już czekam! Jestem ogromnie ciekawa dalszych losów bohaterki i rozwiązania tych afer, które tu nie zostały zamknięte.

Moja ocena: 8/10

Książka trafiła do mojej biblioteczki dzięki portalowi czytampierwszy.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz