września 23, 2020

"Gra w morderstwo" Rachel Abbott

 

Autor: Rachel Abbott
Tytuł: Gra w morderstwo
Cykl: Stephanie King, tom 2
Tłumaczenie: Adrian Napieralski
Data premiery: 15.07.2020
Wydawnictwo: Filia
Liczba stron: 416
Gatunek: thriller psychologiczny

Rachel Abbott to jedna z najbardziej znanych brytyjskich pisarek w gatunku thriller/kryminał. Debiutowała w 2011 roku pierwszym tomem cyklu o detektywie Tomie Douglasie, który od razu zyskał sobie przychylność czytelników. Teraz cykl liczy już dziewięć tomów, dokładnie tydzień temu była polska premiera najnowszego pt. „Zamknij drzwi”. W międzyczasie aktorka zaczęła też pisać nowy cykl o sierżant Stephanie King. W styczniu miałam przyjemność zrecenzować pierwszy tom przedpremierowo (recenzja – klik!) i, mimo że była to moja pierwsza styczność z książkami autorki, to byłam zachwycona. Teraz latem na polskim rynku ukazał się tom drugi serii pt. „Gra w morderstwo”. Liczyłam od początku, że będzie równie wciągający jak poprzedni – i wcale się nie pomyliłam!

Rok temu w dniu ślubu Lucasa i Niny w ich rezydencji w Kornwalii doszło do tragedii. Teraz Lucas zaprosił wszystkich uczestników tamtych wydarzeń, swoich przyjaciół z dzieciństwa z partnerami, by świętowali z nimi rocznicę. Po przyjeździe okazuje się, że mężczyzna przyszykował dla wszystkich grę – każdy z nich otrzymał czarną kopertę z instrukcjami, a jego żona Nina przygotowała dla nich specjalne kostiumy. Szybko okazuje się, że gra, znana dobrze ze spotkań towarzyskich, tutaj zahacza o elementy makabry… Co Lucas chce tym osiągnąć? Dlaczego każdy z nich musi wciąć w grze udział? I czym grozi wycofanie się? Gdzieś w tym wszystkim musi się przecież też znaleźć dla sierżant Stephanie King…

Książka składa się z prologu, dwóch części i epilogu. Obydwie części podzielone są na krótkie rozdziały, łącznie jest ich 77. Narracja prowadzona jest z punktu widzenia 4 bohaterek – Jemmy i Alex w pierwszej osobie czasu teraźniejszego oraz Stephanie i Niny w trzeciej osobie czasu przeszłego. Narracja prowadzona jest naprzemiennie bez żadnego konkretnego klucza – przez większą część lektury najwięcej rozdziałów przedstawionych jest oczami Jemmy, końcówka - Stephanie. Styl powieści jest przyjemny, akcja toczy się niespiesznie, ale napięcie utrzymuje się już od pierwszych stron książki. Warto też zaznaczyć, że wydarzenia w części pierwszej toczą się rok temu, gdy przyjaciele Lucasa przyjeżdżają na ślub i ta część zajmuje około stu stron, reszta to część druga, w której wydarzenia toczą się aktualnie.

Abbott wykorzystała w tej powieści kilka ciekawych elementów. Mamy tu niejako nawiązanie do klasyki kryminału – od początku mamy zamknięte grono podejrzanych, złoczyńcą na pewno jest jeden z przyjaciół. Zamknięta rezydencja, zatoka, w której nikt inny nie mieszka i bogaty dziedzic fortuny nadają książce dosyć mroczny, ale i fascynujący klimat. Większa część książki opiera się na motywie gry towarzyskiej – my w Polsce znamy ją w dosyć uproszczonej wersji jako gra w mafię, w Brytanii jest nieco bardziej rozwinięta i nosi nazwę gry w morderstwo. Zasady są podobne, ktoś pada ofiarą morderstwa, a uczestnicy muszą odgadnąć który z nich jest sprawcą. W oparciu o tę grę Abbott zbudowała całą fabułę swoją książki, dostosowała jej zasady do swojego pomysłu i wyszło jej to naprawdę rewelacyjnie! Ja jestem pod wrażeniem – zarówno samego pomysłu, jak i świetnego wykonania.

W powieści mamy dosyć duże grono bohaterów – przyjaciół w rezydencji jest dziewięcioro, do tego dochodzi obsługa oraz śledczy, których znamy już z tomu poprzedniego. Bardzo lubię, kiedy historia toczy się w zamkniętym gronie bohaterów, gdzie wszyscy wszystkich znają (tu mniej więcej, z dziewiątki trzy kobiety są spoza kręgu przyjaciół z młodości), a jednak każdy z nich skrywa jakąś tajemnicę. Dobrym zabiegiem było tu powierzenie części narracji Jemmie, żonie jednego z przyjaciół – ona obserwuje wszystkich z boku, świeżym okiem, nie zna ich i nie zna ich zależności, które ewidentnie w jakiś pokrętny sposób ich wszystkich łączą. Przez to razem z nią możemy odkrywać powoli każdego bohatera z osobna, co jest zajęciem bardzo ekscytującym – każda z postaci jest wiarygodna psychologicznie.

Muszę przyznać, że z początku w ogóle zastanawiałam się czy jest to faktycznie książka z cyklu o Stephanie King. Tak jak w tomie wcześniejszym, tak i tu jej postać jest jakby z boku – przynajmniej przez pierwszą połowę powieści, później faktycznie jest jej więcej. Przez to o King ciągle wiemy niewiele, znamy tylko podstawowe informacje z jej życia. To dosyć niebanalne podejście do detektywa, który spina cykl w całość, co tym mocniej mnie intryguje. Jestem ogromnie ciekawa jak ta postać się rozwinie w dalszych tomach cyklu!

Pisałam już kilka słów o napięciu jakie towarzyszy czytelnikowi podczas lektury. Jak to znamy z klasyki kryminału, akcja toczy się niespiesznie, narracja zwraca uwagę na otoczenie i wszystko to, co się dzieje dookoła. Ja ogromnie lubię taki klimat, a tutaj jeszcze położenie, miejsce akcji dodatkowo go umacnia, przez co mam uczucie odosobnienia, zamknięcia i groźnej tajemnicy wiszącej w powietrzu. Wszyscy są podejrzani, a my ciągle nie wiemy o co chodzi, co się może wydarzyć i co się wydarzyło w przeszłości, przez co cały czas siedzimy jak na szpilkach. Oczywiście zakończenie i tak zaskakuje, moim zdaniem raczej ciężko je przewidzieć.

Podsumowując, „Gra w morderstwo” zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie. Autorka sięgnęła po motywy z klasyki kryminału i wymieszała je z zasadami gry towarzyskiej doprawiając to wszystko wyczuwalnym na każdej stronie powieści widmem unoszącej się w powietrzu tajemnicy i mrożącej krew w żyłach zagadki. Książkę przeczytałam w sumie na jeden raz, fabuła wciągnęła mnie ogromnie, a zakończenie zaskoczyło. Wygląda na to, że faktycznie Abbott zna się na rzeczy i jeśli i ta druga seria okaże się tak dobra, to prawdopodobnie dołączy do grona moich ulubionych autorów. Na ten moment mogę powiedzieć, że nie mogę doczekać się tomu kolejnego serii o sierżant Stephanie King!

Moja ocena: 8/10

Za egzemplarz książki do recenzji i piękną talię kart dziękuję Wydawnictwu Filia Mroczna Strona!


Zestaw książka + karty kupicie tu - klik!

Książka dostępna jest też w abonamencie 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz