lutego 20, 2021

"Południca" Jiří Březina - zapowiedź patronacka


Już w piątek 26 lutego nakładem Wydawnictwa Afera ukaże się drugi tom cyklu o Tomášu Volfie autorstwa Jiříego Březiny pt. "Południca". To kryminał wydany pod szyldem serii Czeskie Krymi. Mój blog ma przyjemność objąć ten tytuł swoim patronatem medialnym, co bardzo mnie cieszy, bo dzięki temu będę mogła pokazać Wam nieco inne oblicze kryminału!

A gdyby tak przyjrzeć się pierwszej sprawie śledczego z Czeskich Budziejowic?

Upalne lato, samo południe, martwa dziewczyna na blokowisku. Do tej z pozoru rutynowej sprawy przydzielono niezbyt doświadczonych policjantów: Tomáša Volfa i Evę Černą. Jednak sytuacja szybko się komplikuje, giną kolejne kobiety, a młodzi dochodzeniowcy działają pod olbrzymią presją czasu. Ich poczynania śledzą dziennikarze, którzy nazywają zabójcę Południcą, bo podobnie jak ten słowiański demon, atakuje latem, w biały dzień.

Południca opisuje początki pracy w policji Tomáša Volfa, którego polscy czytelnicy znają już z pierwszej części serii pt. Przedawnienie (wyd. polskie 2018). Co takiego wydarzyło się w sprawie zabójstw z blokowiska, że utalentowany policjant trafił za karę do archiwum?

Autor Jiří Březina na swoim koncie ma już cztery powieści, u nas w Polsce "Południca" będzie jego drugim wydanym tytułem. A co w niej dostaniemy? W skrócie mroczną historię podaną naprawdę lekkim stylem - podczas lektury czułam się jakbym czytała komedię kryminalną, choć oczywiście nie było tutaj śmiesznych sytuacji. Ciekawe, co? Książka to kryminał, więc jest morderstwo i śledztwo, jednak nie ma tu zbędnej przemocy czy rozlewu krwi. Całość liczy lekko ponad 250 stron, a przez świetny styl czyta się naprawdę szybko - jest to więc taka lektura na jedno weekendowe popołudnie. Ja z mojej strony już teraz serdecznie Wam ten tytuł polecam! Niedługo napiszę o nim więcej, a i w planach mam szybko nadrobić tom wcześniejszy, który (przewrotnie!) opowiada o dalszych losach głównego bohatera 😊

Autor: Jiří Březina
Tytuł: Południca
Cykl: Tomáš Volf, tom 2
Tłumaczenie: Agata Wróbel
Data premiery: 26.02.2021
Wydawnictwo: Afera
Seria: Czeskie Krymi
Liczba stron: 256
Gatunek: kryminał

Książka dostępna jest już w przedsprzedaży na stronie wydawnictwa - klik!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz