marca 24, 2021

"Zanim powróci strach" C.L. Taylor

 

Autor: C.L. Taylor
Tytuł: Zanim powróci strach
Tłumaczenie: Robert Waliś
Data premiery: 01.07.2020
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 416
Gatunek: thriller psychologiczny
 
C.L. Taylor to brytyjska autorka thrillerów psychologicznych. Debiutowała w rok 2014 książką „Gdzie kończy się cisza?”, która kilka miesięcy później od razu ukazała się na naszym rynku. Od tego czasu wydała jeszcze 8 powieści, z czego dwie to thrillery YA. Autorka zdobyła wiele nagród za swoją twórczość, całościowy nakład przekroczył milion sprzedanych egzemplarzy. Jej książki tłumaczone są na 25 języków i zawsze podbijają listy bestsellerów. Prawo do ekranizacji jednej z nich też zostało już sprzedane. U nas na rynku autorka może nie jest aż tak popularna, ale jej thrillery są lubiane wśród fanów lżejszej odmiany tego gatunku. Na ten moment na naszym rynku dostępnych jest jej pięć powieści, z czego trzy ostatnie wydane zostały pod skrzydłami Wydawnictwa Albatros i ja właśnie z tymi trzema miałam do czynienia.
 
Historia powieści „Zanim powróci strach” toczy się na przełomie kwietnia / maja 2007. Do rodzinnego miasteczka Malvern powraca Lou Wandsworth po osiemnastu latach nieobecności. Do Londynu przeprowadziła się z matką w wieku 14 lat, teraz wraca, by uporządkować dom po zmarłym ojcu i wystawić go na sprzedaż. Jednak chyba nie to jest jej faktycznym powodem do powrotu. Lou chce w końcu się rozliczyć ze swoją traumatyczną przeszłością zanim na nowo sparaliżuje ją strach, który od lat nie pozwala jej normalnie żyć. Pierwsze co robi po powrocie, to szuka Mike, około 50letniego mężczyzny, który 18 lat temu ja uwiódł i uprowadził… Okazuje się, że Mike współpracuje ze sklepem ogrodniczym, w którym uwodzi kolejną dziewczynkę – 13letnią Cloe. Lou zgłasza sprawę na policję, jednak ta nie traktuje jej serio… Co więc ma zrobić, by dziewczynka nie została skrzywdzona tak jak kiedyś ona? I jak sprawić, by Mike w końcu zapłacił za to co zrobił i już nigdy nie skrzywdził innego dziecka?
 
Książka składa się z 48 rozdziałów, które prowadzone są naprzemiennie przez trzy bohaterki: Lou, Cloe i Wendy. Lou wypowiada się w narracji pierwszoosobowej czasu teraźniejszego i opowiada o aktualnych wydarzeniach i tych sprzed 18 lat, co odpowiednio jest zaznaczone w tekście. Wendy i Cloe opowiadają o aktualnych wydarzeniach w trzeciej osobie czasu teraźniejszego. Styl powieści jest przyjemny, skupia się na przeżyciach bohaterek.
 
Muszę przyznać, że autorka bardzo skrzętnie zbudowała portrety psychologiczne bohaterek. Lou to kobieta pokrzywdzona, która wie, że póki nie rozliczy się ostatecznie z przeszłością, to nigdy tak naprawdę nie będzie w stanie normalnie żyć – jej dotychczasowe związki to pasmo niepowodzeń, gdy tylko zaczynało się robić poważnie, uciekała. W końcu nadszedł moment, że nie chce już tego robić, więc zebrała się na odwagę, by ostatecznie zamknąć rozdział, w którym jej życiem tak naprawdę rządzi Mike. Nie jest to jednak łatwe – w Lou buzuje wiele emocji, od tytułowego strachu po ogromną złość. A że jest człowiekiem dosyć impulsywnym, to od razu pakuje się w kłopoty…
W książce jednak najbardziej tajemniczą postacią jest Wendy. Jest starsza od Lou, mieszka sama z ukochanym psem, kocha pracować w ogrodzie. Ma też pewną obsesję – jest nią Lou. Wendy śledzi ją w mediach społecznościowych, a gdy Lou zjawia się w miasteczku, postanawia się do niej osobiście zbliżyć… Czego od niej chce? Skąd ta obsesja? Kim jest Wendy?
Z kolei najbardziej wstrząsające w książce są rozdziały dotyczące Cloe i te odnoszące się do Lou sprzed 18 lat. Autorka świetnie przedstawiła mechanizm działania pedofila, jak podchodzi swoją ofiarę, uwodzi i mąci w głowie. Bo te dziewczynki to ofiary, które w tamtym momencie nie zdają sobie sprawy, jak te wydarzenia wpłyną na całe ich przyszłe życie. Dla nich to pierwsze miłości, tym ważniejsze, że w końcu czują się doceniane i kochane, gdy przez wszystkie poprzednie lata były lekceważone przez rodzinę i rówieśników. Teraz w końcu ktoś je docenia, więc te zrobią wszystko, by tego uczucia nie stracić. To straszne, jak dorosły człowiek może namieszać w głowie dziecka, ja te fragmenty czytałam z przerażeniem i zniesmaczeniem. Tym bardziej, że, jak autorka wykazuje, pedofil nigdy nie przyzna, że robi coś złego. Przerażające!
 
Powieść skupiona jest na przeżyciach bohaterek, jednak nie znaczy, że niewiele się tu dzieje, bo i akcji jest tu sporo, choć nie jest ona mocno dynamiczna. Intryga kryminalna rozwija się dosyć spokojnie, jednak i tu znajdziemy kilka zaskakujących momentów.
 
Całość oceniłabym jako lekki thrillerek, jednak nie chcę przez to określenie książce umniejszać – muszę podkreślić, że waga poruszanego tematu i sposób jego przedstawienia jest naprawdę istotna. Już za sam ten aspekt książki warto ją przeczytać i docenić. Jako thriller jest na poziomie przyzwoitym, jako obraz psychologiczny postaci – bardzo dobrym.
 
Moja ocena: 7/10
 
Za możliwość zapoznania się z lekturą dziękuję Wydawnictwu Albatros!

Książka dostępna jest też w abonamencie 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz