września 01, 2021

"Zagraj mi na drogę" Iva Procházková - zapowiedź patronacka

 
Kryminały czeskie to dla mnie dosyć nowy obszar w tym gatunku literackim, który w tym roku z ogromnym entuzjazmem odkrywam. A wszystko to za sprawą Wydawnictwa Afera, które podsuwa mi co smaczniejsze kąski. I tak zimą miałam przyjemność patronować "Południcy" Březiny, a już 15 września na rynku ukaże się drugi czeski kryminał wydany pod moim patronatem medialnym. Jest to tom trzeci serii o podinspektorze Mariánie Holinie pióra Ivy Procházkowej pt. "Zagraj mi na drogę". Wcześniejsze tomy to "Mężczyzna na dnie" (recenzja - klik!) i "Roznegliżowane" - i tak jak każdy tom można czytać jako osobną historię, to jednak zachęcam do zapoznania się z całością - to naprawdę kawał świetnej literatury kryminalnej, sami przekonacie się, gdy tylko sięgniecie po jeden z tych tytułów!

Ciepły majowy poranek, niebawem całe miasto rozbrzmi tysiącem dźwięków festiwalu Praska Wiosna. Najważniejsze w Czechach święto muzyki poważnej ma jednak tragiczny przedtakt: w budynku filharmonii zostaje znalezione ciało Olgi Brandejsovej, klarnecistki o międzynarodowej sławie. 
Kolejne śledztwo Mariána Holiny od początku źle się układa, w dodatku podinspektora zaczyna zawodzić słynna intuicja. Energiczna kapitan Šotolováma zakaz przesłuchiwania świadków, pozostaje więc wsparcie Diviša Mrštíka, obżartucha coraz lepszego w policyjnym fachu, oraz Rosti Bora, który ma wiele zalet i jedną zasadniczą wadę – jest mężem Sabiny. A Holina planował z nią wspólne życie...
Czy zakończenie burzliwej sprawy będzie równie dramatyczne, co finał Wielkiej symfonii g-moll Mozarta? 
Świetne kreacje postaci, ciekawe, artystyczne środowisko, solidne, rzetelnie prowadzone śledztwo i sporo zaskoczeń, a także naprawdę dobrze oddany klimat Pragi i okolic, to jest to, co między innymi znajdziecie w tej książce. Do tego dochodzi lekkie pióro autorki, przez co historię czyta się naprawdę przyjemnie i ciężko ją odłożyć. Już teraz serdecznie polecam ją Waszej uwadze!
Książkę będzie można zdobyć przedpremierowo na Warszawskich Targach Książki, na których gościem specjalnym będą właśnie Czechy! Odwiedzi nas między innymi również Iva Procházkowa, więc od razu swój nowiutki egzemplarz "Zagraj mi na drodze" będziecie mogli uzupełnić o autograf autorki. Ja już nie mogę się doczekać! Więcej szczegółów o targach znajdziecie ich stronie internetowej (klik!) oraz na instagramowym profilu wydawnictwa (klik!).


Autor: Iva Procházková
Tytuł: Zagraj mi na drogę
Cykl: podinspektor Marián Holina, tom 3
Seria: Czeskie Krymi
Tłumaczenie: Julia Różewicz
Data premiery: 15.09.2021
Wydawnictwo: Afera
Liczba stron: 
Gatunek: kryminał

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz