lutego 01, 2022

"Empatajzer" Aleksandra Borowiec - zapowiedź patronacka

 
Dzisiaj w końcu nadeszła ta pora, by ogłosić pierwszą książkę w roku 2022, która została objęta patronatem medialnym mojego bloga! Chodzi oczywiście o "Empatajzer" Aleksandry Borowiec. Jego premiera zapowiedziana jest na 15 lutego (edit: przesunięta została na 22.02), czyli dokładnie we wtorek za dwa tygodnie. I obiecuję Wam, że zdecydowanie jest na co czekać!

W powstałym po katastrofie ekologicznej postindustrialnym mieście Pattium, w którym woda jest towarem luksusowym, a dzielnicę biedoty, Mizerię, od reszty miasta odgradza wysoki mur, popularnością cieszą się wynalezione przez Inżyniera empatajzery – urządzenia, które pozwalają zapisywać i odtwarzać skrajne emocje i przeżycia.
Sara Schwartz, policjantka z miejskiej obyczajówki, dostaje nową sprawę. Na platformie empatajzerów ktoś umieścił nagranie, na którym bierze prysznic. Problem w tym, że dostęp do wody w Pattium jest ściśle limitowany. W dodatku nagranie wrzucono z konta jednego z pracowników firmy Empathy, produkującej urządzenia.
Śledztwo toczy się raczej leniwie, bo i sprawa nie jest początkowo zbyt dużego kalibru. Po kilku dniach pojawia się kolejne nagranie. Tym razem ktoś pije na nim wino – które również jest nielegalne. Większego ciężaru sprawa nabiera wówczas, kiedy – również z konta jednej z pracownic firmy – ktoś wrzuca w sieć nagranie, na którym jakaś kobieta umiera z pragnienia.
Tropy prowadzą na Mizerię, dzielnicę biedoty. Sprawę zaciemniają nagrania, które udostępnia performerka Bea Gerwich – na nich także umierają ludzie. W dodatku na Mizerii wybucha dziwaczny bunt – Przebudzeni, których znakiem rozpoznawczym jest wytatuowana na policzku łza, kontestują empatajzery jako urządzenia dostarczające jedynie namiastek prawdziwych uczuć i namawiają ludzi, by w proteście umierali z pragnienia…

"Empatajzer" to tytuł, z którym zaczynałam nowy rok i szczerze - życzyłabym sobie, że wszystkie książki w tym roku, które będę czytać, były na tak wysokim poziomie! To jest dopiero druga książka tej autorki i gdyby nie to, że i patronowałam jej debiutowi, to ciężko byłoby mi w to uwierzyć. "Empatajzer" to coś całkowicie innego niż debiut pt. "Gwiazda Szeryfa". Wydawnictwo zaklasyfikowało ją jako fantastykę, ale to nie oddaje jej charakteru, bo ta książka to zdecydowanie coś więcej, coś innego! Ze względu na to, że fabuła toczy się w chyba dosyć bliskiej przyszłości, która może się zdarzyć, a i urządzenie działające na emocjach ludzkich, przez całą lekturę miałam luźne skojarzenie z "Dopasowanymi" Johna Marrsa, którzy określeni zostali jak thriller futurystyczny, więc może takie określenie będzie trafniejsze? Bez względu na gatunek, to książka warta przeczytania!


Autor: Aleksandra Borowiec
Tytuł: Empatajzer
Data premiery: 22.02.2022
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 496
Gatunek: fantastyka / thriller futurystyczny

Książka dostępna jest już w przedsprzedaży.Podoba Ci się to, co robię?
Wesprzyj mnie na patronite.pl/kryminalnatalerzu i dołącz do grona moich Patronów!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz