maja 18, 2022

"Zabójcza sieć" Mike Omer

Autor: Mike Omer
Tytuł: Zabójcza sieć
Cykl: Glenmore Park, tom 2
Tłumaczenie: Robert Ginalski
Data premiery: 09.03.2022
Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron: 288
Gatunek: kryminał
 
Kryminały Mike’a Omera to moje tegoroczne odkrycie! Jest to amerykański pisarz izraelskiego pochodzenia, który od 2016 pisze we wspomnianym gatunku literackim. Aktualnie na swoim koncie na trzy serie (a może dokładniejszym określeniem będą trylogie), a Glenmore Park była tą pierwszą. Seria w całości wydana została w roku 2016 (tom pierwszy recenzja – klik!), u nas jednak, na polskim rynku pojawiła się jako druga w kolejności. Czytając ją trzeba pamiętać, że według oryginalnej chronologii są to kryminalne początki autora.
 
Historia „Zabójczej sieci” rozpoczyna się od nocnej obserwacji, którą prowadzą śledczy Bernard i Hannah. Chwilę po zatrzymaniu dilera narkotykowego dostają nowe wezwanie – Hannah ochoczo zgłasza ich do jego zbadania. Na miejscu zastają ciało mężczyzny – został dobrych kilka razy ugodzony nożem we własnym mieszkaniu. W sąsiednim mieszkaniu czeka na nich przyjaciel zamordowanego, który odkrył zwłoki – zaledwie w kilka sekund po jego wyjściu z mieszkania przyjaciela, ten został zaatakowany. Kto i dlaczego dopuścił się takiej zbrodni? I czy przyjaciel na pewno mówi prawdę? Trochę podejrzane wydaje się, że w czasie swojego pobytu w mieszkaniu nie zauważył nic niepokojącego…
 
Książka składa się z 23 rozdziałów pisanych w narracji trzecioosobowej czasu przeszłego. Narrator jest wszechwiedzący, obserwuje przede wszystkim czwórkę śledczych, okazyjnie jednak zwraca uwagę też na postacie drugoplanowe. Styl powieści jest prosty, zdania krótkie i, choć czytelnik ma okazję natknąć się na kilka humorystycznych komentarzy czy spostrzeżeń, cała ta seria wydaje się jednak trochę poważniejsza niż ta o Zoe Bentley.
„– Panie Cosmatos – spróbowała mu przerwać Hannah. Ale jej słowa zostały startowane przez monolog rozjuszonego Damiona. Żadne nie przeżyło.”
Właśnie przez tę polską kolejność wydawania ciężko nie porównywać obydwu serii – w takim zestawieniu wcale nie dziwi fakt, że debiutancka seria Glenmore Park wypada trochę gorzej – nie tylko przez większą powagę, ale i psychologiczne przedstawienie postaci. Książka „Zabójcza sieć” wypada na tle twórczości autora najsłabiej – oczywiście nie jest to zły kryminał, jednak gdy wiem już na co autora stać, ten tytuł mnie nieco rozczarował.
 
Po pierwsze intryga potraktowana jest dosyć powierzchownie. W tak krótkim kryminale dostajemy aż dwa morderstwa, do których prowadzona są dwa osobne śledztwa. Już samo to wskazuje, że historia nie będzie miała tej psychologicznej głębi. I choć śledztwa prowadzone są skrupulatnie, a i tematy poruszane ciekawe, to jednak czegoś tu brakuje, by wywołać w czytelnika tak pożądane zainteresowanie.
 
Wspomniane ciekawe tematy skupiają się przede wszystkim na stronie technologicznej – dużo jest tu o nękaniu w Sieci, nie brakuje też miejsca na internetowe gry, w których króluje przemoc. Nie da się odmówić – są to zagadnienia jak najbardziej aktualne, jednak temat gier pozostał przedstawiony dosyć jak na mój gust nierealnie, co sprawiło, że nie wywołał pożądanego efektu.
 
W pierwszym tomie prym w śledztwie wiedli śledczy Jacob i Mitchell, teraz kolej na Hannah i Bernarda. Hannah, po wpadce we wcześniejszym śledztwie, teraz na siłę chce udowodnić, że jest dobra w tym co robi. Bernard wydaje się trochę jej to utrudniać – przez małe dziecko w domu jest ciągle zmęczony i nieprzytomny. Kreacje postaci są przyjemne, choć znowu – zabrakło mi ich pogłębiania psychologicznego, bym mogła odczuwać w związku z nimi jakieś emocje.
 
Ogólnie „Zabójcza sieć”, jak na swoje niewielkie rozmiary jest sprawnym kryminałem. Może gdybym nie wiedziała wcześniej na co Mike’a Omera stać, to byłabym zadowolona, jednak po rewelacyjnej serii z Zoe, a i całkiem dobrym tomie pierwszym serii Glenmore Park, ten tom mnie nieco rozczarował – albo autor nie miał do niego serca, albo zabrakło jakiegoś konkretnego pomysłu. Mam nadzieję, że to wypadek przy pracy i tom trzeci okaże się równie dobry, a może i lepszy niż tom pierwszy!
 
Moja ocena: 6/10
 
Za możliwość zapoznania się z lekturą dziękuję Wydawnictwu Świat Książki!

Książka dostępna jest też w abonamencie 


Podoba Ci się to, co robię?
Wesprzyj mnie na patronite.pl/kryminalnatalerzu i dołącz do grona moich Patronów!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz