października 14, 2023

"Tajemnica siódmej księgi" Izabela Szylko

Autor: Izabela Szylko
Tytuł: Tajemnica siódmej księgi
Cykl: Siódma Księga, tom 2
Data premiery: 22.09.2023
Wydawnictwo: Studio O’Rety
Liczba stron: 320
Gatunek: powieść przygodowa
 
Rok 2023 ogłoszony został Rokiem Kopernika, toruńskiego naukowca, który wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, wizjonera, astronoma, prawdziwego człowieka renesansu. W tym roku mija 550 lat od jego urodzin i 480 rocznica jego śmierci, a Izabela Szylko postanowiła świętować to w sposób mocno oryginalny – mianowicie napisała dwie powieści przygodowe, w których to właśnie Kopernik odgrywa znaczącą rolę! W jej wizji Kopernik, choć od dawna nieżywy, ma ukrytą wiadomość do świata współczesnego... Wiosną ukazał się tom pierwszy serii Siódma księga, pt. „Poszukiwacze siódmej księgi” (recenzja – klik!), jesienią tom drugi pt. „Tajemnica siódmej księgi” i właśnie o nim dzisiaj będziemy mówić.
 
Lata współczesne, Polska. Alicja, astrolożka i naukowczyni, ekspertka z kopernikologii próbuje przedostać się do Ameryki, by dołączyć do czekającego tam na nią Jerzego Adamsa i razem podjąć próbę rozszyfrowania znalezionej siódmej księgi dzieła Kopernika. Niestety oryginalne pisma od razu po ich odnalezieniu zostały im skradzione przez kogoś, kto nie szczędził na poszukiwania środków. Ten ktoś, wraz ze swoimi współpracownikami, nadal czyha na Alicję – w końcu co mu po pismach, bez ich odkodowania? Dlatego Jerzy musi się ukrywać, a Alicja kombinować jak dostać się do Ameryki bez posługiwania się swoim własnym nazwiskiem... Czy jej się to uda? Czy po pięciuset latach w końcu siódma księga dzieła Kopernika ujrzy światło dzienne? I czy teraz ludzie na pewno są już na jego rewelacje gotowi?
 
Książka składa się z 93 krótkich rozdziałów. Narracja prowadzona jest w trzeciej osobie czasu przeszłego z kilku perspektyw: Alicji, milionera Victora McArskiego, jak i jego pracownika Henryka Kozaka. Jerzy Adams, choć tym razem nie pełni funkcji relacjonatora ich wydarzeń, to on nadal przedstawia swoje rozdziały w narracji pierwszoosobowej. Styl powieści jest lekki, przyjemny, choć teraz, kiedy rozdziały przedstawione są z różnych perspektyw, nie jest już aż tak zabawny jak w tomie pierwszym – w końcu to postać Jerzego odpowiadała za ten humor, więc tu ogranicza się on tylko do rozdziałów w jego narracji.
 
I może właśnie przez te różne perspektywy i ograniczenie humoru, książka od samego początku wydaje się mocniej sensacyjna niż tom pierwszy, bardziej dynamiczna, mocniej skupiona na samej szybkiej akcji. Nie ma tu już aż tyle ciekawostek o Koperniku i dokładnego opisywania miejsca – to cecha charakterystyczna dla tomu pierwszego. W tym skupiamy się na wyścigu, na tym kto wygra, kto kogo przechytrzy – czy Alicja okaże się sprytniejsza od milionera czy jednak nieograniczone możliwości zwyciężą? Akcja toczy się sprawnie, naprzemiennie opisane rozdziały dodają dodatkowego dynamizmu. Historia jest lekko szalona, ale spójna, perypetie Alicji często zaskakują. Narrator nie zdradza od razu przed czytelnikiem wszystkiego co wie, co dodatkowo buduje napięcie.
 
W tym tomie przygody Alicji odpowiedzialne są za nadanie tego sensacyjnego rytmu książki, Jerzy pojawia się w dosyć późno. Jednak tym, co od początku czytelnika fascynuje, jest postać, której w pierwszym tomie nie znaliśmy, która została w nim utrzymana w tajemnicy. W tomie drugim za to Victora McArskiego poznajemy na samym początku, przyglądamy się jego imperium i historii jego rodziny, jej emigracji i tego, jak zagadka Kopernika trafiła w jego ręce. Jest też dynamiczna relacja poczynań jego pracownika, który utrzymując stałą łączność z informatykiem, dostarcza lekko zabawnych, uszczypliwych dialogów.
„Do rozumu to można przemówić komuś, kto rozum ma na swoim miejscu.”
Większość akcji toczy się w Ameryce i tym razem autorka również przegania nas po całym kraju – nie jest to aż tak szczegółowa wycieczka jak w Polsce w czasie tomu pierwszego, ale i tak jest sporo fajnych smaczków z tamtych miejsc. Jednak przez to, że tu ważną rolę odgrywa miliarder, to czytelnik ma wrażenie, że wszedł w bardziej ekskluzywny świat.
 
A co z tym Kopernikiem? W sumie to co o nim samym miało być powiedziane, zostało opisane w tomie pierwszym, tu skupiamy się po prostu na odnalezieniu szyfru, który strzeże tajemnicy siódmej księgi. Tematycznie jest tu trochę rozważań natury filozoficznej, fizycznej – o wielości światów i innych hipotezach z życiem związanych. Zagadnienia są ciekawe, choć tym razem nie do końca znalazłam ich powód zamieszczenia w książce, nie zostały w nią wpisane w pełni naturalnie. Oczywiście nie jest to coś, co przeszkadza w lekturze, bo takie fragmenty są może z dwa, ale na pewno jako ciekawostki zwracają uwagę.
 
A co z tą tajemnicą? Tego zdradzić nie mogę, ale przesłanie Kopernika, choć całkowicie uniwersalnie, mi się podobało 😊 Aż chciałby się napisać więcej!
 
Podsumowując, tom drugi serii Siódma Księga to powieść sensacyjna, nastawiona na dynamiczną, zajmującą akcję. Sporo się w niej dzieje, przygody postaci ciekawią, gdyż zbudowane są na zasadzie pogoni – Alicja z Jerzym muszą przemierzać kraj tak, by nie zostać odkrytym, liczy więc się tu spryt. Autorka dobrze wymyśliła i rozpisała intrygę, a to, że narrator nie zawsze zdradza czytelnikowi wszystko, to tylko pobudza ciekawość. To przyjemna lektura, dobra rozrywka i przyznam, że nie obraziłabym się, gdyby autorka zdecydowała się kontynuować przygody Jerzego i Alicji 😊
 
PS. Tom drugi da się czytać jako osobną historię, ale ja zachęcam do zapoznania się z całością, by zaprzyjaźnić się z Alicją i Jerzym, którzy w tomie pierwszym przyciągają psychologicznie większą uwagę i by zebrać trochę więcej informacji o samym Koperniku!
 
Moja ocena: 7/10
 
Recenzja powstała we współpracy ze Studiem O’Rety.

Dostępna jest też w abonamencie 


Podoba Ci się to, co robię?
Wesprzyj mnie na patronite.pl/kryminalnatalerzu i dołącz do grona moich Patronów!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz