listopada 16, 2023

"Lucky" Marissa Stapley

Autor: Marissa Stapley
Tytuł: Lucky
Tłumaczenie: Anna Kłosiewicz
Data premiery: 27.09.2023
Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron: 256
Gatunek: powieść obyczajowa
 
“Lucky” to czwarta powieść pióra kanadyjskiej autorki Marissy Stapley, ale pierwsza jaka ukazała się w Polsce. Z pewnością przyczynił się do tego fakt, że to właśnie ten tytuł jako polecenie dla swojego czytelniczego klubu wybrała Reese Witherspoon, której studio filmowe wykupiło prawa do ekranizacji tej powieści. I myślę, że filmowo to dobry wybór, dobrze ta historia będzie wyglądać na ekranie!
 
Historia “Lucky” zaczyna się w Nowym Jorku, zimą 1982 roku. To wtedy ktoś na schodach kościoła porzucił niemowlę, a gdy już zakonnica miała brać je do środka, zjawił się mężczyzna - tłumaczył, że jego żona ma depresję poporodową, a on w panice szukał ich córki po całym mieście. I to właśnie była Lucky. Dziesięć lat później dziewczynka przemierza kraj z ojcem oszukując i naciągając ludzi. Nic więc dziwnego, że w 2008 roku ojciec odsiaduje już od dziesięciu lat wyrok w więzieniu, a Lucky jest poszukiwana przez policję za defraudację pieniędzy… A jednak nawet w tak trudnej sytuacji szczęście się do niej uśmiechnęło - kupiła los ze swoimi stałymi cyframi i w końcu, w końcu wygrała! Do zgarnięcia ma miliony, tyle że brak możliwości zgłoszenia się po wygraną bez podania własnej tożsamości… czy i pod tym względem Lucky będzie mogła liczyć na szczęście? Czy to w końcu ten przełomowy moment, po którym będzie mogła zacząć żyć zwyczajnie, tak jak zawsze chciała?
 
Książka rozpisana jest na prolog i dwie części, które składają się na osiemnaście rozdziałów naprzemiennie przeplatanych z wycinkami historii z przeszłości - od 1992 roku do 2008. Te wycinki zanaczone są zawsze datą, rokiem i miesiącem lub porą roku oraz miejscem zdarzeń. Rozdziały z kolei opowiadają historię z tu i teraz, z roku 2008 w momencie, gdy Lucky orientuje się, że jest poszukiwana przez policję. Narracja prowadzona jest w trzeciej osobie czasu przeszłego, narrator podąża za Lucky skrupulatnie oddając jej gesty, reakcje i zachowanie, nie jest za to specjalnie wylewny w oddaniu emocji. Styl powieści jest przyjemnie obyczajowy, raczej pozbawiony przekleństw czy innych wstrząsów językowych, skupiony jest na oddaniu wrażeń z tego, co dzieje się dookoła. Całość czyta się niezobowiązująco, lekko, spokojnie, płynnie.
 
Okładka książki obiecuje lekturę zabawną - dla mnie to nie do końca prawda, to raczej historia tragiczna o młodej dziewczynie, która od dzieciństwa uczona była tego, jak żyć nieuczciwie. Lucky wychowała się bez matki, to za nią tęskni od zawsze, za to z ojcem, który twierdził, że ją kocha, a jednak nigdy nie zapewnił stabilnego życia, ze szkołą i przyjaciółmi. Od zawsze byli tylko we dwójkę, a on uczył ją jak wykorzystywać, oszukiwać innych. Jasne, mieli swój kodeks, według którego nie krzywdzili tych, co sami nie mieli, tylko tych bogatych, którzy i tak mieli pieniędzy więcej niż potrzebowali. Ale czy to sprawiło, że oszustwo było w porządku? Lucky to postać tragiczna, która z jednej strony szybko musiała nauczyć się samodzielności, z drugiej od zawsze szukała z innymi bliskości, której przez swój sposób życia dostać nie mogła.
 
Jest to historia, która w sposób lekki opisuje to, jak działają oszuści. To wiarygodny obraz tego, jak budują swoją narrację na potrzeby osoby oszukiwanej, jak łatwo jest manipulować drugim człowiekiem i wystarczy chwila uwagi, by dostrzec to, co tak naprawdę druga osoba chce usłyszeć. Przyglądamy się tu i niewielkim przekrętom i takim rozłożonym na kilka dobrych miesięcy, a nawet lat, wszystko to dokładnie obserwując z punktu widzenia oszustów.
 
Głównym tematem, który w tej powieści frapuje, jest próba rozstrzygnięcia czy Lucky to postać, której postępowanie powinniśmy potępić? Po pierwsze, oszustwo, wcielanie się w rolę kogoś, kogo chce społeczeństwo, to jej dzieciństwo. Po drugie, im lepiej ją poznajemy, tym bardziej przekonujemy się, że ona takiego życia nie chciała, jako dziecko nie miała wyjścia, jako osoba dorosła sama została oszukana… Ale mimo wszystko to przecież ona ciągle się przebiera, zmienia tożsamość, wyłudza pieniądze i ucieka. Czyli jednak popełnia zły czyn. A tak ciężko ją potępić, dlaczego? Bardzo ciekawe zagadnienie pod względem moralności.
 
Mamy więc ciekawą postać otoczoną podobnymi jej oszustami i tymi, którzy na te oszustwa się nabierają, mamy tematy warte rozważenia. Jest też akcja, która choć nie jest specjalnie dynamiczna, to jednak przyciąga uwagę czytelnika - dzięki naprzemiennym rozdziałom, retrospekcjom z przeszłości jesteśmy ciekawi tego, jak wyglądało dzieciństwo dziewczyny, z drugiej strony w czasie teraźniejszym jest ta zagadka dotycząca odbioru wygranej - do jakiego oszustwa posunie się bohaterka, by wygraną kwotę odebrać? I znowu pytanie natury moralnej - czy na pewno taka osoba powinna dostać taką górę pieniędzy? Historia toczy się sprawnie, ze skupieniem na głównej postaci, która jest mocno rozbudowana psychologicznie, a jednak cały czas na tyle tajemnicza, że jej kolejne decyzje, zanim zostaną podjęte, pozostają dla nas zagadką.
 
Mimo że “Lucky” to powieść lekka, obyczajowa, która nie wymaga od czytelnika wiele zarówno poprzez swój styl, jak i przedstawienie historii, to jednak niesie sobą bardzo ciekawe zagadnienia - o tym jak bardzo potrzebne jest nam poczucie bezpieczeństwa, poczucie przynależności. Świetnie obrazuje też mechanizmy działania oszustów, tego, jak bardzo podatni jesteśmy na manipulację. Uświadamia, że nawet największy oszust, kiedy na trochę uśpić jego czujność, może zostać oszukany, więc jak zwyczajny człowiek może się ochronić? Czy w ogóle się da? Mnie samą od dawna mocno ciekawią wszystkie zagadnienia dotyczące manipulacji, iluzji i przekrętów, więc i ta historia wzbudziła moją ciekawość. A i współczucie do Lucky, która poprzez swoje wychowanie nie miała za wielkiego wyboru na to, jak jej młodość, a zatem okres, w którym kształtuje się osobowość, będzie wyglądać. Ciekawa lektura, utrzymana w lekkim, obyczajowym tonie.
 
Moja ocena: 7/10
 
Recenzja powstała w ramach współpracy z Wydawnictwem Świat Książki.

Dostępna jest też w abonamencie 


Podoba Ci się to, co robię?
Wesprzyj mnie na patronite.pl/kryminalnatalerzu i dołącz do grona moich Patronów!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz