grudnia 05, 2023

"Edgar Allan Poe. Ciemna strona księżyca" John Tresch

Autor: John Tresch
Tytuł: Edgar Allan Poe. Ciemna strona księżyca
Tłumaczenie: Magda Witkowska
Data premiery: 07.11.2023
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 472
Gatunek: biografia
 
John Tresch ponad dziesięć lat wykładał historię nauki i techniki na Uniwersytecie Pensylwanii, teraz jest profesorem na Uniwersytecie Londyńskim. Jest autorem dwóch książek skupionych wokół tematu, który bardzo dobrze zna - w 2012 roku ukazała się jego publikacja o nauce i technologii po Napoleonie (nie jest dostępna na rynku polskim), dziewięć lat później powrócił z biografią Edgara A. Poe w spojrzeniu przez pryzmat rozwoju nauki, co stawia postać tego literata w innym niż dotychczas świetle. Dwa lata później książka doczekała się polskiego wydania.
 
Edgar Allan Poe to artysta, prozaik i poeta pierwszej połowy XIX wieku. Uznawany jest za twórcę współczesnego kryminału, SF i powieści grozy, choć żył zaledwie 40 lat, w tym czasie zdążył zrewolucjonizować kształt literatury amerykańskiej, zostawić po sobie wyraźny ślad, inspirację dla rozwoju zapoczątkowanych przez niego gatunków. Większość swojego życia spędził dążąc do założenia własnego czasopisma i choć był tego bliski, nie udało mi się w pełni zrealizować tego marzenia. Autor tej książki na jego twórczość chce spojrzeć szerzej - nie tylko od strony literackiej, ale i naukowej, dowodzi, że Poe nie tylko był literatem, ale i wielkim entuzjastą nauki, a może i możemy nazwać go naukowcem? Pierwsza połowa XIX wieku to był okres wielkich zmian, kiedy powstawały dziedziny nauki, które teraz są dla nas czymś całkowicie normalnym. Poe tym żył, tym się pasjonował, z tego czerpał inspiracje. I Tresch dokładnie się temu przygląda.
“Niniejsza książka opowiada o całym życiu Edgara Allana Poego, lecz przedstawia je z nietypowej perspektywy. Przywraca kosmologii należne jej centralne miejsce w życiu i myśli artysty, a jego prace interpretuje jako specyficzny wyraz burzliwych idei i pasji jego czasów, w ścisłym powiązaniu z dynamicznym rozwojem współczesnej nauki.”
Książka podzielona jest na wprowadzenie, pięć części i podsumowanie. Każda część jest tytułowana, przedstawia ważny wycinek z życia Poego, opatrzona jest fragmentem jego tekstu oraz odpowiednią grafiką - muszę przyznać, że wizualnie ładnie się to prezentuje. Każda część złożona jest z kilku dosyć długich rozdziałów, ale i one podzielone są jeszcze na tytułowane podrozdziały, w wyniku czego czytanie jest komfortowe. Historia ułożona jest chronologicznie, poza wprowadzeniem, w którym autor przywołuje “Eurekę”, traktat Poego o kosmologii. Język jest momentami nieco akademicki, czuć, że autor to wykładowca, profesor, posługuje się językiem odpowiednim do przedstawianych czasów, a czasami natężenie wiedzy w małym fragmencie jest naprawdę duże. Są więc momenty, w których trzeba mocno się skupić, bo nie pogubić się w przedstawianej historii, jednak w większości wrażenia z lektury są pozytywne, autor rzetelnie opowiada o nowych ścieżkach nauki i literatury, co czytelnik śledzi z ciekawością.
 
Każda wydzielona przez autora część tej publikacji, to ważny wycinek z życia Poego. Zaczynamy od dzieciństwa, młodości, w której szybko stracił rodziców, wychowywany był przez wuja, który nigdy go oficjalnie nie adoptował. Później przechodzimy przez naukę w West Point, małżeństwo z kuzynką, pracę w Filadelfii, Nowy Jork, aż w końcu ostatnie dzieła i śmierć. A jednak prywatne wątki Poego w tej publikacji zdają się być na planie najdalszym. Sama historię podzieliłabym na rozpatrywaną w trzech aspektach: rozwoju nauki i literatury, która w tym czasie rozgrywała się w Stanach, a w której Poe żywo uczestniczył, życia zawodowego Poe z dodatkiem najważniejszych wydarzeń z życia prywatnego i przytaczanie i analizę tekstów literata. Te wątki nieustannie się ze sobą przeplatają, dodatkowo każdy z nich opatrywany jest ciekawymi grafikami - czy to plakatami z ówczesnych gazet, czy krajobrazem interpretującym twórczość, czy zdjęciami osób i miejsc, które się przez historię przewijają.
“(...) stale szukał odpowiedzi na pytanie, jak poeta może pokochać naukę i cenić jej mądrość.”
Zacznijmy od tła, od rozwoju nauki i literatury. Początek XIX wieku to czasy całkowicie inne od tego, co teraz dobrze znamy. To czas wielkich odkryć technicznych i naukowych, to czas wielkiego rozwoju, rewolucji wręcz. Dopiero wtedy pierwsi literaci zaczynali żyć ze swojej twórczości, rozważano utworzenie instytutów naukowych. To też okres, kiedy naiwność i niewiedza ludzi była nieustannie wykorzystywana - wraz z naukowcami i literatami publiczność zaprzątali szarlatani, którzy sprytnie uwodzili uwagę tłumu. Zresztą sam Poe momentami też manipulował uwagą, publikował w gazecie teksty w teorii opisujące prawdziwe wydarzenia, naprawdę jednak całkowitą fikcję literacką - na szczęście później to prostował. W każdym razie z fascynacją czytałam o tym, jak wtedy wyglądał świat, jak wierzono raczej w to, co w Biblii, niż to, co teraz uznajemy za podstawową wiedzę z dziedziny nauki o świecie. Tak samo fascynujące było przyglądanie się rozwojowi literatury - Poe większość życia pracował w gazetach, więc i od tej strony się historii przyglądamy. O czym wtedy się pisało, jakie były nakłady, jakie dyskusje artyści prowadzili na łamach czasopism pomiędzy sobą. Z uwagą przyglądamy się kolejnym eksperymentom literackim Poego, który cały czas tworzył coś nowego, oryginalnego, innego. Dla fanów kryminałów na pewno fragmenty o pierwszych opisywanych na kartach opowiadań śledztwach, pierwszym detektywie, z którego później wyrósł Sherlock czy pierwszym igraniu z psychologią postaci, zamazywaniem granicy pomiędzy tym co w głowie, a tym co dzieje się naprawdę to nie lada gratka!
“Prawda jest taka, że mam sporo do zrobienia i postanowiłem nie umierać, dopóki tego nie dokonam.”
Życie prywatne Poego, jak pisałam, raczej nie jest tu tym wątkiem, który wskakuje na pierwszy plan, ba!, po całej lekturze ja nadal nie wiem co o nim myśleć. To skomplikowana postać pod względem psychologicznym, która całe życie zdawała się spędzać na udowadnianiu swojej wartości. Autor raczej skupia się na najważniejszych faktach, o tym jak one wpływały na kolejne decyzje Poego i jego otoczenia raczej już nie pisze. Jestem jednak przekonana, że autor dobrze o tym wie i że był to zabieg umyślny - pewnie o tym aspekcie życia Poe powiedziano już wiele.
 
Trzecią składnią tej biografii są teksty Poe i ich analiza skupiona głównie na tym, by udowodnić, że w każdym tekście jest gdzieś uwzględniona nauka. Te fragmenty, mimo że przy okazji możemy zapoznać się z tekstami pisarza, były dla mnie najmniej atrakcyjne, utrzymane w stylu akademickim, a może nawet niżej, szkolnym, mocno przypominały mi lekcje polskiego i wymuszoną analizę tekstów literackich. Miałam wrażenie, że autor na siłę stara się udowodnić, że wszędzie był zawarty wątek nauki, czasem mocno przesadzając. Każdy tekst omówiony jest dokładnie, zarówno ze względu na fabułę, jak i jego interpretację autora książki. Myślę, że gdyby nie omawiać dokładnie każdego utworu, książka mogłaby na tym zyskać.
 
Mimo wszystko “Edgar Allan Poe. Ciemna strona księżyca” to publikacja niezwykła, bogata w wiedzę i ciekawostki z dziedzin rozwoju nauki i literatury. Już dla samego tła historycznego warto po ten tytuł sięgnąć - z jednej strony uświadamia nam jak ogromnie życie w przeciągu 200 lat się zmieniło, z drugiej pokazuje, że świat już wtedy szybko się rozwijał - nowe nauki, nowe dziedziny, nowe gatunki pojawiały się wtedy praktycznie na porządku dziennym, co mocno przypomina tempo zmian, jakiego teraz sami doświadczamy. Dla mnie to była pierwsza styczność z biografią Poe, dlatego też trochę żałuję, że nie poznałam więcej faktów z jego życia prywatnego, mimo to cieszę się, że miałam okazję zgłębić się w ten temat - wyniosłam z niej nową wiedzę, trochę refleksji, ale przede wszystkim poznałam życie zawodowe prekursora współczesnego kryminału! Fani tego gatunku, jak i literatury grozy z pewnością powinni się z tym tytułem zapoznać. Fani historii świata, jego rozwoju również!
 
Moja ocena: 7,5/10
 
Recenzja powstała w ramach współpracy z Wydawnictwem Prószyński i S-ka.

Podoba Ci się to, co robię?
Wesprzyj mnie na patronite.pl/kryminalnatalerzu i dołącz do grona moich Patronów!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz