lutego 27, 2024

Wygraj "Sześć powodów, by umrzeć"! Konkurs ambasadorski (rozwiązany)

Nowa książka Marty Zaborowskiej pt. "Sześć powodów, by umrzeć" już jutro będzie świętowała dwa tygodnie na półkach księgarskich. Jest to thriller niebanalny i mocno oryginalny na polskim rynku, a autorka napisała go dlatego, bo zawsze chciała przetestować się w nurcie thrillera domestic noir. Sama byłam pod wielkim wrażeniem, jak skutecznie myli w tej książce tropy, jak mocno miesza w głowie czytelnika, a zdziwiłam się jeszcze mocniej, gdy wyjawiła, że pisała ją bez wcześniejszego rozpisania tych wszystkich twistów! Tak, to lektura z którą fani gatunku (i nie tylko!) zdecydowanie powinni się zapoznać. Zatem dzisiaj Wam w tym pomogę - zapraszam na konkurs na pięć egzemplarzy!

A gdybyście wcześniej mieli chęć poczytać o książce więcej, to serdecznie zapraszam na recenzję, którą znajdziecie tu - klik!


Co trzeba zrobić, by wziąć udział w konkursie?

Dzień przed premierą miałam przyjemność przeprowadzić z autorką książki rozmowę na żywo, którą mogliście zobaczyć na Istagramie. Padło tam kilka ciekawych pytań od uczestniczek rozmowy, między innymi mówiłyśmy o tym, które postacie autorce tworzy się łatwiej - dobre czy złe? Spodobał mi się ten temat, zatem dzisiaj Wy odpowiedzcie mi na pytanie:
Co uważasz za ciekawsze: zgłębianie się w moralnie dobre czy złe literackie charaktery? 
Swój wybór spróbuj krótko uzasadnić.  


Zgłoszenia możecie zamieszczać w dowolnej formie, ich ciekawiej, bardziej oryginalnie – tym lepiej! 
Konkurs organizuję równocześnie na trzech platformach: blogu, IG i FB, więc swoje zgłoszenia można zamieszczać w każdym z tych trzech miejsc w komentarzu pod postem konkursowym - zgłosić można się tylko raz!

  1. Konkurs trwa od 27 lutego do 1 marca do 23:59, wyniki ogłoszę w tym poście, na FB i IG  do 4 marca.
  2. Z nadesłanych odpowiedzi wybiorę pięć, które moim zdaniem będą najciekawsze. Przy ich wyborze pod uwagę będę brała również aktywność uczestników na profilach Kryminału na talerzu.
  3. Wysyłka tylko na terenie Polski.
  4. Udzielając odpowiedzi na pytanie konkursowe uczestnik równocześnie oświadcza, że zapoznał się z regulaminem konkursu zamieszczonym na tej stronie  – klik!
Zachęcam też do polubienia profilu autorki książki (IG - klik!, FB - klik!) profilu wydawnictwa na IG (klik!) i FB oraz moich własnych (IG klik! FB klik!), a także do dołączenia do obserwatorów mojego bloga. Będzie mi też bardzo miło jeśli na swoich profilach udostępnicie informację o tym konkursie (możecie po prostu podać dalej mój post o konkursie, który zamieściłam na IG i FB).


Serdecznie zachęcam do udziału i życzę wszystkich uczestnikom powodzenia!


Podoba Ci się to, co robię?
Wesprzyj mnie na patronite.pl/kryminalnatalerzu i dołącz do grona moich Patronów!

04.03 aktualizacja - wyniki konkursu:
Spodziewałam się tego! Większość uczestników konkursu opowiedziała się za charakterami złymi! Bardzo skomplikowane, dają dużo większe pole do manewru ich twórcom. A jednak były też i głosy, które doceniły te dobre - bo przecież stworzyć interesującego dobrego bohatera, takiego którego czytelnik będzie chciał przez całą powieść śledzić, to faktycznie sztuka! Byli też tacy, co po prostu chcą, by bohater był ciekawy - bez różnicy czy dobry, czy zły. Bo chyba właśnie o to, by bohater nas ciekawił, byśmy chcieli poznać jego motywacje, która stoi za jego wyborami, chodzi, prawda? Ale to naprawdę dobry temat do rozmyślań! Kiedyś jeszcze o tym sobie pogadamy ;) A teraz wyniki, książka leci do:

Blog
1) po_prostu_o_ksiazkach 
Czy jesteśmy w stanie określić co jest dobre a co złe? Zapewne każdy codziennie podejmuje takie analizy w swojej głowie. I równie ciężko jest dojść do jakiegoś rozwiązania. Mimo wszystko cokolwiek byśmy nie postanowili, w naszym odczuciu wybierzemy dobrze.
Czytając książki utożsamiamy sie z jej bohaterami. Czasem jesteśmy w stanie znaleźć pewne cechy w sobie. I nieważne czy tak będzie TEN DOBRY czy TEN ZŁY charakter.
Złe charaktery często bywają bezduszne, skłonne do odważnych działań, wywołują negatywne emocje. Te dobre, zawsze walczę o sprawiedliwość, spokój i harmonię. W przypadku dobrych charakterów jesteśmy w stanie dojrzeć w książkach sielskie obrazy życia, zobaczyć jak to jest gdy na świecie jest lekko i panuje ład. Te złe charaktery z jednej strony okazują nam jaki świat potrafi być okropny, wredny i skomplikowany. Z drugiej, angażują nas bardziej do
tego, by nie popełniać nienormalnych czynów i baczyć na konsekwencje swoich zachowań.
Podsumowując..dobre i złe charaktery literackie są godne uwagi a poznawanie ich głębszych walorów jest bardzo ciekawym doświadczeniem podczas czytania.

IG:
2) @czytanie.na.platanie
Ja przekornie odpowiem, że te dobre, bo też nie jest łatwo stworzyć postać z krwi i kości o kryształowym charakterze. Łatwo wówczas wykreować bohatera zbyt cukierkowego, nierzeczywistego i drewnianego, a przecież i pozytywna postać musi nas czymś ująć, zaskoczyć byśmy z zaangażowaniem śledzili jej losy 😍.

3) @moniaczytairecenzuje
  1. Chyba zagłębianie się w złe charaktery jest dla mnie ciekawsze. Uważam, że ludzie są z natury dobrzy, dochodzenie co poszło nie tak w ich życiu, że jednak przeszli na tą złą stronę wydaje się być ciekawsze 🙂

4) @urszula.epler
Czarny charakter jest po prostu ciekawszy, ma swoją historię (a przynajmniej powinien mieć), w wyniku której robi to co robi, wnosi do książki coś nowego i tajemniczego, wie czego chce i dąży (często po trupach) do celu.

FB:
5)Kuba Jacek
Hmm..tak najbardziej to lubię zgłębiać skomplikowane charaktery, jednostki w swojej naturze nieprzewidywalne, lubię bohaterów, którzy są w stanie mnie zaskoczyć i zbić z tropu. Nie ma też dla mnie jasnych i wyraźnych granic między postacią dobrą i złą. Istnieje w ogóle coś takiego? No może w baśniach. Dobra wróżka i zły smok, który porywa owieczki. Ale czemu on jest zły?
Z tego punktu widzenia te bardziej negatywne i mroczne zachowania są dla mnie bardziej interesujące. Bo mają jakąś przyczynę. Bo nie wzięły się znikąd. Tak jak wszystko. A ja lubię wnikać, dlaczego tak się dzieje, co w zakamarkach umysłu zatrzeszczało, przypaliło się, że ktoś jest taki a nie inny, że jest zdolny do czynow moralnie niedopuszczalnych, wykraczających poza granice ludzkiego pojęcia.
Niemniej jednak, każda postać może być ciekawa. Ważne, żeby nosiła w sobie tajemnicę, żeby nie była otwartą księgą.

Gratulacje!
Czekam na Wasze dane adresowe wraz z numerem telefonu dla kuriera.
Wszystkim uczestnikom dziękuję za zgłoszenia i zachęcam do stałej aktywności, komentowania postów na moich profilach, jak i próbowania swoich sił w kolejnych konkursach!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz